در این مطلب، نحوهٔ حرکت سالتو (برگشت زدن یا دور زدن) در شنای کرال سینه را به‌طور کامل و به‌صورت تصویری و همراه با ویدیو آموزش می‌بینید و با به‌کارگیری آن، شنای حرفه‌ای‌تر و لذت‌بخش‌تری را تجربه خواهید کرد.

شنای کرال سینه یکی از محبوب ترین انواع شنا است و اکثر افراد برای یادگیری، از این نوع شنا شروع می‌کنند. پول‌تیکت در دیگر مطالبی که برای آموزش شنای کرال سینه تهیه کرده مراحل و نحوهٔ این نوع شنا را آموزش داده است. اما اگه بخواهیم این شنا را به‌صورت حرفه‌ای‌تر اجرا کنیم، لازم است که حرکت سالتو در شنای کرال سینه را هم فرا بگیریم. برای یادگیری این حرکت جذاب، ادامهٔ این مقاله را مطالعه کنید و در انتها یک ویدیوی آموزشی مفید در این خصوص ببینید.

حرکت سالتو که به آن برگشت زدن یا دور زدن هم گفته می‌شود، حرکتی است که شناگر در طول شنا، وقتی به انتهای استخر می‌رسد، با استفاده از آن به‌صورت سریع و حرفه‌ای و بدون اتلاف وقت دور می‌زند و به ادامهٔ شنا در همان لاین می‌پردازد. استفاده از این حرکت برای دور زدن در شنا، بسیار لذت‌بخش است و البته سرعت شنا را هم افزایش می‌دهد و باعث می‌شود انرژی‌تان ذخیره شود. در مسابقات نیز شناگران برای دور زدن باید حتماً از این حرکت استفاده کنند.

اجرای سالتو در شنای کرال سینه برای دفعات اولیه ممکن است کمی دشوار به نظر برسد چون ممکن است در حین اجرای آن کمی آب وارد بینی‌تان شود، اما با تکرار و تمرین و نیز با رعایت نکاتی که در ادامه گفته می‌شود، می‌توانید جلوی این مسئله را بگیرید و بدون مشکل این حرکت را انجام بدهید.

برای انجام حرکت سالتو در شنای کرال سینه، قبل از اینکه به دیواره برسید، باید دو چرخش همزمان انجام بدهید: یک چرخش به داخل و یک نیم‌چرخش به پهلو. این دو چرخش با یکدیگر ترکیب می‌شوند و همزمان پاها بر روی دیواره قرار می‌گیرند و به آن فشار می‌آورند و نیروی لازم برای ادامهٔ شنا را به شما می‌دهند. توضیح دقیق و تصویری این مراحل در ادامه خدمتتان تقدیم می‌شود.

مراحل اجرای حرکت سالتو (برگشت زدن یا دور زدن) در شنای کرال سینه

۱. از محکم بودن عینک شنای خود اطمینان پیدا کنید و سپس وارد استخر شوید و شروع به شنا کنید.

آموزش حرکت سالتو

آموزش حرکت سالتو

۲. سعی کنید محکم‌تر پا بزنید و سرعتتان را به حد مناسبی برسانید. این کار اجرای حرکت سالتو را راحت‌تر می کند.

سالتو در شنای کرال سینه

سالتو در شنای کرال سینه

۳. به‌سمت دیوارهٔ مقابل شنا کنید تا وقتی که به اندازهٔ کافی به دیواره نزدیک شوید. فاصله‌تان تا دیواره باید بین یک تا دو متر باشد. تشخیص این مسئله نیاز به تمرین دارد و به قدتان و سرعتتان وابسته است. معمولاً نقطه‌ای که خط سفیدِ کف استخر به پایان می‌رسد و علامتی شبیه T دیده می‌شود، جای مناسبی برای شروع حرکت سالتو است.

حرکت سالتو در شنای کرال سینه

حرکت سالتو در شنای کرال سینه

۴. مطمئن شوید که در نفسگیری آخرتان به‌اندازهٔ کافی نفس گرفته‌اید. دقت کنید که در حین انجام چرخش، نفسگیری نکنید چون این کار باعث بروز اختلال در حرکت سالتو می‌شود و سرعتتان را کاهش می‌دهد.

حرکت سالتو در شنای کرال سینه

حرکت سالتو در شنای کرال سینه

۵. آخرین حرکت دستتان را انجام بدهید و به‌محض اینکه دستتان وارد آب شد، دست دیگرتان را کنار بدنتان نگه دارید و همزمان سرتان را به‌سمت داخل خم کنید و سعی کنید در آب یک پشتک بزنید.

آموزش برگشت زدن در کرال سینه

آموزش برگشت زدن در کرال سینه

۶. در هنگام پشتک زدن، نفستان را محکم از بینی خارج کنید تا آب وارد بینی‌تان نشود.

حرکت سالتو در شنای کرال سینه

حرکت سالتو در شنای کرال سینه

۷. کف پاهایتان را به دیواره برسانید و با وارد کردن فشار پا به دیواره، نیروی لازم برای پیش‌روی و ادامهٔ شنا را ایجاد کنید. همزمان با این کار، در زیر آب سعی کنید به پهلو و رو به کف استخر بچرخید تا بتوانید به شنای کرال سینه ادامه بدهید.

آموزش کرال

آموزش تصویری برگشت زدن در کرال

۸. وقتی که کامل برگشتید، در زیر آب چند پای دلفینی بزنید و حدود ۵ متر با این حرکت ادامه بدهید و سعی کنید به سطح آب برسید.

آموزش حرکت سالتو

آموزش حرکت سالتو

۹. حالا که به نزدیک سطح آب رسیده‌اید، به شنای کرال سینه‌تان ادامه بدهید و از آن لذت ببرید.

برای اینکه حرکت سالتو در شنای کرال سینه را بهتر یاد بگیرید و در آن تسلط پیدا کنید، ویدیوی آموزشی زیر را هم ببینید و حرکات آن را به ذهن بسپارید و تمرین کنید.

توجه: استفاده از این مطلب تنها با درج نام و لینک پول‌تیکت مجاز است.