انجام صحیح نفسگیری در شنا پروانه اهمیت بالایی برای تجربه یک شنای موفق دارد و شناگرها باید بتوانند برای کامل کردن چرخه حرکت و تعادل خود در شنای پروانه نفسگیری را به خوبی یاد بگیرند.

به گزارش پول تیکت؛ نفسگیری در شنا پروانه مانند تمام دیگر انواع شنا از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. با این تفاوت که باید شنای پروانه را سخت ترین، فنی ترین و پر چالش ترین نوع شنا معرفی کرد که هماهنگی و سرعت عمل بالا در آن از اهمین بسیار زیادی برخودار است و بنابراین نفس گیری صحیح در شنای پروانه بسیار مهم است و اگر شناگر نتواند نفسگیری صحیحی داشته باشد، نمی تواند چرخه ی شنا خود را کامل کند و در نتیجه شناگر موفقی نخواهد بود.

– نفسگیری در طول شنایِ پروانه ممکن است کمی گول زننده باشد، چون باید در زمان مناسب و کاملا سریع باشد. در ادامه مراحل نحوه نفسگیری در شنای پروانه را مطالعه می کنید.

• زمان درست برای نفس گیری در طول شنایِ پروانه، زمانی است که دست ها تازه برای شروع فرایند بازیابی از آب بیرون آماده است.

• در لحظه بیرون آوردن دست ها از آب، سرتان را تا چانه و سطح آب بالا بیاورید و نفس بکشید. سرتان را به چپ و راست نچرخانید؛ سر باید در حالت مستقیم قرار بگیرد. البته برخی شناگران که در جام جهانی فینا شرکت می کنند از یک طرف نفس گیری می کنند. این کار غیرقانونی نیست و ممکن است برای شما راحت تر باشد. پس با سر رو به بالا و جلو شروع کنید اما اگر گاهی این کار برای شما سخت است، نفس گیری از طرفین را امتحان کنید.

• به محض بازیابی دست ها، سر را داخل آب برگردانید و چانه را به سمت داخل برده تا جایی که بالایِ سینه را لمس کند. این کار کمک میکند که دست ها را بالاتر ببرید.

• از نفس گیری در هر حرکت تا حد ممکن خودداری کنید. هربار که برای نفسگیری سر را از آب بیرون می آورید ممکن است کمی به سمت پایین کشیده شوید. سعی کنید در هردو حرکت یا بیشتر نفس گیری کنید. بدیهی است که در مسابقات طولانی ممکن است به نفس گیری بیشتری نیاز داشته باشید اما بین نیاز به سرعت بیشتر و نفس گیری تعادل ایجاد کنید.

 

در این ویدیو آموزشی می توانید به خوبی نحوه نفسگیری در شنا پروانه را آموزش دیده  و با تمرین و تکرار بیشتر در این حرکت حرفه ای شوید.