بدون تردید شنا و آب تنی یکی از بهترین و پرفایده ترین تفریحات در فصل تابستان است و افراد می توانند با رعایت نکاتی ساده تجربه بی نظیری را برای خود در استخرها و اماکن آبی مجاز رقم بزنند.

به گزارش پول تیکت؛ در فصل تابستان با بالا رفتن دمای هوا و گرم شدن محیط استفاده از استخرها و محیط های آبی بیشتر می شود و اکثر افراد ترجیح می دهند که برای رهایی از گرما و تجربه ی یک تفریح مناسب به استخرها و اماکن آبی مراجعه کنند.

از طرفی این بالا رفتن دما بدون تردید می تواند در صورت عدم مراقبت افراد و بی توجهی نسبت به رعایت نکات بهداشتی بر روی سلامت پوست و موی انسان ها تاثیر منفی داشته باشد.

بر همین اساس متخصصان پوست و مو بر رعایت اصول مراقبت های لازم در استفاده از استخرها از جهت سرپوشیده بودن و نداشتن کلر زیاد به منظور مراقبت از بیماری های پوستی در فصل تابستان بسیار تاکید دارند

از آنجایی که شنا یکی از ورزش های مورد علاقه مردم در ایام تابستان است تا در گرمای هوا تن خود را خنک کنند و تعداد دفعات مراجعه افراد به استخرها و امکان آبی بیشتر می شود، متخصصان توصیه می کنند که استخرهایی که سرپوشیده هستند به نسبت استخرهای روباز مشکلات کمتری را برای مردم ایجاد می کنند؛ زیرا استخرهای روباز در معرض نور آفتاب قرار دارند.

بنابراین بهتر است افرادی که مراجعه زیادی به استخرهای روباز دارند به صورت متناوب از استخرهای سرپوشیده و روباز استفاده کنند و تمام وقت خود را در فصل تابستان به استخرهای روباز اختصاص ندهند چرا که قرار گرفتن زیاد زیر نور آفتاب در فصل تابستان می تواند مشکلات پوستی زیادی را برای افراد ایجاد کند.

از طرف دیگر کلری که در استخرها جهت ضد عفونی آب مورد استفاده قرار می گیرد اگر بیش از حد مجاز استفاده شود، برای افرادی که دارای پوست خشک و یا اگزما دارند مناسب نیست زیرا خشکی پوست در این افراد را تشدید و ممکن است موجب خارش پوست شود. پس توجه داشته باشید که حتما استخرهای استاندار را برای شنای خود انتخاب کنید و نسبت به انتخاب استخر بی تفاوت نباشید.

اما از آنجایی که کلر موجود در استخر آب می تواند جنس مو را خشک کند چنانچه افراد از کلاه شنای مناسب استفاذه کنند مشکلی متوجه آن ها نخواهد بود پس سعی کنید بدون کلاه شنا به استخر مراجعه نکنید و از این طریق به سلامتی موهای خود کمک کنید.

البته لازم به ذکر است که استخرهای استاندارد دارای یک سری معاینات در هر شش ماه یک بار است؛ تا در این معاینات ادواری مشکلات موجود در کلر سنجی و… مشخص شود. پس از این بابت جای نگرانی وجود ندارد و شما می توانید با  انتخاب مناسب خود یک تجربه خوب را در استخر پشت سربگذارید و از فواید بسیار زیاد جسمی، روحی و درمانی شنا و آب تنی لذت ببرید.

ذکر این نکته نیز ضروری است که افراد باید مراقب باشند که در فصول گرم سال برای شنا حتما به مکان های آبی مجاز مراجعه کنند و از شنا در سواحل، پشت سدها، کانالها، دریاچه ها و غیره جدا خودداری کنند. چراکه علاوه بر آلودگی های خود این مکان ها که می تواند موجب بروز انواع بیماری ها و عفونت ها در افراد شود، ناامنی این مکان ها و احتمال غرق شدن به علاوه ی قرار گرفتن مستقیم زیر نور آفتاب می تواند آثار بسیار مخرب و جبران ناپذیری را به جای بگذارد.

دیگر نکات بهداشتی استفاده از استخر در فصل تابستان:

علاوه بر انتخاب استخر مناسب، افراد باید خود نیز نکاتی را رعایت کنند که رعایت بهداشت فردی، استفاده از صد آفتاب ها و غیر از مهمتر آن هاست.

همچنین نکته دیگری که متخصصان برای حفظ سلامت پوست تاکید زیادی روی آن دارند، پاک کردن آرایش در زنان قبل از ورزش و شنا در استخر یا پارک آبی است.

در واقع ورزشکارانی که در تابستان ورزش می‌کنند، باید برای شادابی پوست، اقدامات خاصی را در نظر داشته باشند که برای بانوان، پاک کردن آرایش قبل از ورزش است. چراکه عرق کردن احتمال آسیب دیدن از نور خورشید را بیشتر نمی کند. اما با خشک کردن عرق، ضد آفتاب پاک می شود. پس دوباره آن را استفاده کنید. اگر شنا و یا یکی دیگر از ورزش های آبی را انجام می دهید، به محض خروج از آب ضد آفتاب خود را تمدید کنید.

توجه داشته باشید که کرم پودر روی پوست ممکن است با شنا کردن و حضور در آب و همچنین ورزش کردن و عرق کردن صورت باعث ایجاد لکه روی پوست شود. ترکیب‌ بندی عرق با کرم روی پوست ممکن است باعث بسته شدن منفذهای پوستی شود. بهتر است بعد از ورزش صورت خود را بشویید و حتی پوست قسمتی از بدن که مستعد جوش زدن است از عرق پاک کرده و بشویید.

بدون تردید آب تنی و شنا در فصل گرم تابستان از لذت بخش ترین و مفید ترین تفریح ها به حساب می آید و همه افراد می توانند با رعایت نکاتی بسیار ساده تجربه ی بی نظیری را برای خود رقم زده و راه را بر بروز هر نوع مشکلی ببنند.