آلودگی هوا یکی از مشکلات شایع در اکثر شهرهای کشورمان است که در فصل زمستان به اوج خود می رسد، در چنین شرایطی افراد باید با رعایت نکات ایمنی و تغذیه مناسب از اثرات منفی ناشی از هوای آلوده بکاهند.

به گزارش پول تیکت؛ بدون تردید آلودگی هوا یکی از مشکلات شایع در ایران است که هر ساله در شهرهای مختلف کشور شاهد آن هستیم و ضمن اینکه با سرمای هوا این مشکل در شهرهای بزرگی چون تهران به اوج خود می رسد، به گونه ای که مسئولان سعی می کنند با ایجاد محدودیت های شدید ترافیکی یا تعطیلی مدارس از شدت آن بکاهند اما قطعا این موارد راه حل های مقطعی و بی اثری هستند که تا زمانی که فکر همه جانبه ای در خصوص آن نشود، آلودگی هوا می تواند لطمه های جبران ناپذیری بر روی افراد داشته باشد.

با این حال تا زمانی که این مشکل وجود دارد این افراد هستند که باید با مواظبت از خود در کاهش اثرات منفی ناشی از آلودگی هوا برای سلامتی روحی و جسمی خود بکاهند.

یکی از مهمترین مواردی که باید در روزهای آلودگی هوا به آن توجه ویژه داشت نوع تغذیه افراد است. متخصصان در این خصوص راهکارهای فراوانی ارائه کرده اند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

یکی از مواد غذایی که مصرف آن در روز‌های آلوده توصیه می‌شود، ‌لبنیات است. بنابراین افراد باید در روز‌های آلوده از لبنیات مانند ماست و شیر کم‌چرب استفاده کنند.

همچنین افراد در روز‌های آلوده باید روزانه حدود ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشند. همچنین آنها باید از مصرف نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه و آبمیوه‌های صنعتی به خصوص در این روز‌ها خود‌داری کنند و آبمیوه‌های خانگی را جایگزین کنند.

مصرف میوه‌های حاوی آنتی اکسیدان مانند سیب قرمز،‌ انار و انگور قرمز به علت رنگ‌دانه‌هایی که دارند نیز در روز‌های آلوده مفید است. همچنین سیب حاوی مقادیر بالایی پکتین‌ است که تاثیر بسزایی در کاهش اثرات آلودگی هوا دارند. نوشیدن روزانه یک لیوان چای سبز نیز در روز‌های آلوده موثر است.

مصرف سبزیجات حاوی فیبر نیز در روز‌های آلوده ضروری است. زیرا این سبزیجات به مواد مضر موجود در بدن می‌چسبند و مدت زمان باقی ماندن مواد سمی در بدن را کاهش می‌دهند.

 بیماران قلبی و عروقی و تنفسی باید در روزهایی که شاخص آلودگی هوا بالا است در خانه بمانند و ترجیحا از ورزش و فعالیت بدنی در فضای باز پرهیز کنند. استراحت و خواب نیز نقش موثری برای مقابله با اثرات آلودگی هوا دارند. بنابراین افراد باید روزها ۴۵ دقیقه و شب‌ها ۸ ساعت بخوابند. در هنگام استراحت و خواب، مواد در بدن آنالیز و مواد مفید جذب و مواد مضر دفع می‌شود.

افراد در روز‌های آلوده باید از مصرف قند،‌ شکر و موادی که چربی‌های اشباع بالایی دارند، خودداری کنند. این مواد باعث تولید رادیکال‌های آزاد در بدن می‌شوند. در‌ نتیجه مقدار رادیکال‌های آزاد در بدن افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کنند و بدن نمی‌تواند با این مقدار رادیکال آزاد مقابله کند. بنابراین این رادیکال‌های آزاد اضافی به سیستم قلبی و عروقی آسیب می‌رسانند و منجر به بیماری‌هایی مانند دیابت و انواع سرطان‌ها می‌شوند.

 افراد باید در روز‌های آلوده مصرف چربی‌های اشباع و جامد را به حداقل ممکن برسانند و از روغن‌هایی مانند، روغن زیتون، ‌کلزا‌ و کنجد در پخت و پز و سالاد استفاده کنند.

 متاسفانه برخی از افراد در روز‌های آلوده به صورت خودسرانه از مکمل‌های مولتی ویتامین یا آنتی اکسیدان استفاده می‌کنند که این کاری اشتباه است. افرادی که رژیم غذایی متعادل و متنوع دارند نیاز نیست که از مکمل‌های مولتی ویتامین یا آنتی اکسیدان استفاده کنند. بنابراین هر نوع مکمل باید تحت نظر پزشک مصرف شود.