برای آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال ابتدا باید کمک کنیم تا کودک با آب به خوبی آشنا شده و بر ترس خود غلبه کند و سپس آموزش های پیشرفته تر را شروع کنیم.

به گزارش اختصاصی پول تیکت؛ آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال نیز همانند آموزش شنا به کودکان زیر ۲ سال باید با ملاحظات خاصی همراه باشد چرا که کودک هنوز در سنی نیست که بتواند به ترس خود از آب به راحتی غلبه کند و نحوه برخورد مربیان و والدین در این مورد از اهمیت بسیار بالایی برخودار است. پس از اینکه در مطلب آموزش شنا به کودکان و سپس آموزش شنا به کودکان زیر ۲ سال نحوه برخورد اولیه هنگام آموزش شنا به این رده های سنی را بررسی کردیم در این مطلب به طور اختصاصی به سراغ آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ رفته ایم و پیشنهاد می کنیم برای رقم زدن یک تجربه عالی برای کودک خود مطالعه این مطلب و پیاده سازی راهکارهای آن را از دست ندهید.

مراحل کامل آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال به شرح زیر است:

 ۱- اگر فرزندتان قبلا تجربه شنا نداشته؛ او را با آب، آشنا کنید. شما می توانید این را به همان سبکی که برای کودکان زیر دو سال شرح دادیم؛ انجام دهید. برای غلبه بر ترس درونی اش از آب، به او کمک کنید تا در آب احساس راحتی کند. وقتی او در آب راحت باشد؛ شما می توانید درسهای پیشرفته بیشتری به او یاد دهید.

آموزش شنا به کودکان 2 تا 4 سال

آموزش قوانین شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال

۲- به فرزندتان قوانین استخر را بیاموزد. در این سن، لازم است که کودک از بایدها و نبایدهای استخر، مطلع گردد. عموما قوانین استخر ، شامل این موارد است:

* دویدن ممنوع

*بازیهای دویدنی مانند اسب بازی ممنوع

* شیرجه زدن ممنوع

* لزوم وجود همراه در هنگام شنا کردن

* لزوم دور ماندن از گذرگاه های آب و فیلترها

قوانین شنا برای کودکان 2 تا 4 سال

آموزش قوانین شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال

۳- اجازه گرفتن فرزندتان قبل از استخر رفتن؛ باید کاملا قطعی و روشن باشد. بیشتر موارد غرق شدنهای زیر پنج سال؛ به علت نظارت ناکافی است.

آموزش قوانین شنا به کودکان

آموزش فوانین شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال

۴- قبل از تمرین داخل استخر، کارهای مربوط به شنا را کاملا برایش شرح دهید. فرزندتان در این سن، قابلیت فهم توضیحات مربوط به فعالیت‌های شنا را دارد. اگر کودک آمادگی درسهای جدید را دارد؛ احتمالا دستورالعمل های مختصر در ابتدای وقت را بهتر متوجه می شود.  حرکات مربوط به شنا را قبل از ورود به استخر، خارج از آب، به او نشان دهید. همچنین شما باید حس های جدید مانند حس سبک بودن روی سینه، در هنگام شناور ماندن روی سطح آب، فشار وارده به گوشها یا کیفیت پایین و مبهم صداها زیر آب را نیز به او متذکر شوید.

آموزش شنا به کودکان 2 تا 4 سال

آموزش شنا به کودکان

۵- داخل آب حباب درست کنید. فرزندتان را تا لبش داخل آب کنید و از او بخواهید که حباب درست کند. این کار برای کنترل تنفس، به او کمک خواهد کرد و مانع بلع آب وقتی که شروع به یادگیری زیر آب رفتن میکند؛ می گردد. * اگر فرزندتان مردد است؛ ابتدا این کار را نشان دهید. وقتی دهانتان بیرون از آب است؛ مطمئن شوید که لبخند روی صورتتان است. این به فرزندتان اثبات می کند که ترسی وجود ندارد.

آموزش شنا به کودکان 2 تا 4 سال

آموزش شنا

۶- برای آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال ابتدا بازی حباب سازی کنید. به فرزندتان بگویید که با ماهی ها صحبت کند؛ صدایی شبیه به تراکتور زیر آب در بیاورد یا داخل آب هرقدر می تواند حباب درست کند. این کارها در حالی که شما به کودکتان مهارتهای شنا می آموزید؛ بسیار سرگرم کننده است.

آموزش خوابیدن کودک روی آب

آموزش نحوه شناور شدن کودک روی آب

۷- به فرزندتان شنا با لگد زدن را آموزش دهید. روبروی کودک بایستید. بازوهایش را جلوی او در بیرون از آب نگه دارید؛ سپس شروع به حرکت به سمت عقب کنید. در حالی که فرزندتان وقتی شما حرکت می کنید؛ در حال لگد زدن با پاهایش می باشد. اشاره های زبانی مانند لگد بزن؛ لگد بزن؛ لگد بزن؛ لگد بزن ؛ به کودکتان برای به خاطر سپردن این حرکت، کمک خواهد کرد.

آموزش نحوه ورود کودک به استخر

آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال

۸- به فرزندتان شنا کردن با بازوهایش، را بیاموزید. این ورژن ساده شنای آزاد، تنها با بازو است؛ به این حالت که شما با بازوهایتان حرکات پارو زدن را انجام داده در حالی که همزمان با پاهایتان نیز لگد می زنید. به کودکتان بگویید که با نشستن روی پله استخر یا نردبان شروع کند؛ طوری که آب تا قفسه سینه است.

آموزش نحوه ورود به استخر

آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال

۹- برای آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال حتما به او بگویید که با دو دستش، زیر آب و از روی پهلو شروع کند. او باید یک بازو را بطور مستقیم خارج از آب دراز کند و آن را بالای سرش بیاورد.

آموزش حرکت دست شنا به کودکان

نحوه حرکت دست کودکان در شنا

۱۰- به او بگویید بازوی خود را مستقیم و راست بالای سرش نگه دارد. او باید بازو را با ضربه سنگین، به طرف پایین به داخل آب، برگرداند. وقتی که او سرش را داخل آب می کند؛ مطمئن گردید که انگشتانش را کنار هم نگه می دارد.

نحوه آموزش شنا به کودکان

آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال

۱۱- به او بگویید که بعد از اینکه بازویش، دوباره وارد آب شد؛ دست خود را به سمت عقب به پهلوی خود بکشد. این حرکات را با بازوی دیگر، تکرار کنید. او را راهنمایی کنید تا هر چقدر می تواند از بازوهایش استفاده کند اگر واقعا می خواهد شنا کند.

چگونگی آموزش شنا به کودکان

آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال

۱۲- برای آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال با روش بازی کردن؛ شنا را تمرین کنید. به او بگویید ماهی را بگیر؛ تظاهر کنید که کودک با حرکات دایره ای بازویش، در حال ماهی گرفتن است. مطمئن گردید که او انگشتانش را با هم نگه می دارد؛ تا ماهی فرار نکند. بازو با ضربه به سمت پایین به طرف سبد فرضی روی کپل، حرکت می کند.

آموزش شنا به کودکان 2 تا 4 سال

آموزش تصویری شنا به کودکان

۱۳- آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال فرزندتان را به سمت پله ها یا نردبان، هدایت کنید. در حالی که کودک چند قدمی پله یا نردبان، داخل آب ایستاده؛ یک دست خود را دور سینه کودک و دست دیگرتان را اطراف کمر کودک نگه دارید؛ تا شماره سه بشمارید و او را در آب به طرف پله ها یا نردبان سر دهید. در حالی که این کار را انجام می دهید؛ به او بگویید حباب درست کند؛ با پاهایش در آب لگد زده و با بازوهایش شنا کند.این کار برای استفاده از تمام این حرکات با هم، کمک می کند زیرا تمام آنها برای شنا کردن مستقل کودک، ضروری هستند.

آموزش شنا به کودکان 2 تا 4 سال

آموزش تصویری شنا به کودکان

۱۴- فرزندتان را به استفاده از دیوار تشویق کنید. تکیه به دیوار، روشی خوب برای راه یافتن به مناطق کم عمق استخر است و به کودک تمرین کردن با خودش را یاد می دهد. دیوار به کودک مکانی امن برای شناور ماندن در صورت افتادن، خسته شدن یا ترسیدن نشان می دهد.

۱۵- فرزندتان به جای فرو کردن سرش زیر آب، داخل آب نگه دارید. الان شما می توانید؛ سرش را برای چند ثانیه داخل آب نگه دارید. این کار به او نفس نگه داشتن زیر آب را می آموزد. مطمئن گردید که به او گفته باشید که در زیر آب چشمانش را ببندد و نفس خود را حبس کند. به خاطر داشته باشید که علت این کار را برایش شرح دهید تا کودک نترسد. هرگز کودکتان را غیر منتظره زیر آب نکنید؛ چون او را می هراساند و باعث ترس از آب می شود.

آموزش نفگسیری زیر آب

آموزش زیرآبی به کودکان

۱۶- تا شماره سه بشمارید و به آرامی او را داخل آب کنید. بعد از دو یا سه ثانیه، او را به بیرون از آب بازگردانید.این کار را تدریجا بیشتر کنید تا کودک به آن عادت کند. اگر او مردد به نظر می رسد؛ سعی در شمارش تا دو و سه کنید تا به او نشان دهید که فقط برای مدت کوتاهی زیر آب است. اگر شما ابتدا زیر آب بروید؛ باعث آرامش کودک می گردد. به خاطر داشته باشید که وقتی بیرون آب برمی گردید؛ لبخند بزنید و بخندید تا بداند که هیچ چیز ترسناکی وجود ندارد.

آموزش تصویری شنا به کودکان

آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال

۱۷- برای آموزش شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال به کودکتان اجازه دهید که شنای مستقل را با یک جلیقه نجات، شروع کند. در این مرحله، او تمام توانایی های اساسی مورد نیاز را برای شروع شنا دارد؛ و فقط نیاز به تمرین دارد تا تمامی آنها را کنار هم بگذارد. جلیقه نجات، آزادی مورد نیاز برای شروع به تلفیق کردن این تکنیکها و شنای مستقل را به او می دهد.

عکس آموزش شنا

آموزش تصویری شنا به کودکان ۲ تا ۴ سال

۱۸- روی فرزندتان هر زمانی که در استخر می باشد؛ نظارت کامل داشته باشید. به خاطر داشته باشید؛ اگر چه کودک بدون نگه داشتن شما، قادر به شنا است؛ ولیکن هرگز نباید تنها داخل استخر، رها گردد.

توجه: استفاده از متن و تصاویر این مطلب تنها با ذکر نام و لینک پول تیکت امکان پذیر است.