ورزش شنا همانقدر که برای بزرگسالان مفید است برای کودکان نیز پرفایده می باشد با این تفاوت که شنای کودکان اصول خاصی دارد که در این مقاله ما شما را با سن آغاز شنای کودکان، نکات ایمنی و غیره آشنا خواهیم کرد.

به گزارش پول تیکت؛ شنا ورزش بسیار محبوبی برای اکثر افراد است. تقریبا بیشتر ما از حضور در استخرها، پارک ها و مکان های آبی لذت می بریم و خصوصا در فصول گرم سال ترجیح می دهیم حتما بخش از زمان و اوقات تفریح خود را صرف حضور در استخر یا مکان های آبی مشابه کنیم. اما شنای کودکان تفاوت هایی با شنای بزرگسالان دارد اکثر خانواده ها شاید با این سوال روبه رو شده باشند که واقعا سن شنا کودکان چند سالگی است و از چه سنی می توان آنها را به داخل آب فرستاد یا مورد آموزش های شنا قرار داد.

همانطور که در مقالات قبلی به فواید زیاد شنا برای افراد اشاره کردیم باید بگوییم این رشته ورزشی برای کودکان ما نیز بسیار مفید است که علاوه بر بالا بردن آمادگی قلبی – عروقی بچه ها به حفظ تعادل در کودکان کوچکتر نیز کمک شایانی می کند.

 

از طرفی ورزش شنا باعث باعث تقویت عضلات آنها، به خصوص عضلات پا می شود و می تواند روی بالا رفتن اعتماد به نفس و حس استقلال فردی آن ها نیز موثر باشد. پس فواید زیاد روحی و روانی این رشته ورزشی برای کودکان خود را دست کم نگیرید.

 

با این اطلاعات اما اولین سوالی که به ذهن ما خطور می کند این است که کودکان ما از چه سنی می توانند وارد استخر و مکان های آبی شوند یا به مورد آموزش شنا قرار بگیرند؟

 

۶ ماهگی تا یک سالگی زمان آشنا کردن کودک با آب

 

همانطور که می دانید، جنین ۹ ماه در محیط مایع رشد می کند، بنابراین اگر نوزاد تازه متولد شده ای را در آب قرار بدهند، قادر است دست و پا بزند و خودش را شناور نگه دارد، اما این توانایی فقط مربوط به چند ساعت اول تولد است و به تدریج با افزایش سن از بین می رود. از ۶ ماهگی یا یک سالگی به بعد هم می توان کودک را با آب آشنا کرد. به این ترتیب که کودک در آغوش پدر یا مادرش وارد آب شود و از آن لذت ببرد.

توجه داشته باشید که والدین نباید به هیچ وجه کودک را از خود جداکنند بلکه کودک باید در آغوش پدر یا مادرش با آب تماس داشته باشد زیرا کودک در این سن هنوز کنترل زیادی روی حرکاتش ندارد تا بتواند بازی خاصی انجام بدهد. بهترین سن برای آموزش شنا در کودکان ۴ سالگی است، بنابراین نمی توان مهارت های شنا را به کودکان کمتر از ۴ سال آموخت. برای یادگیری شنا، کودک باید بتواند خودش را روی آب نگه دارد تا تکنیک ها و روش های خاص شنا کردن را یاد بگیرد.

 

آموزش شنا به کودکان بعد از ۴ سالگی!

وقتی کودک قادر به راه رفتن باشد می تواند در آب کم عمق راه برود و بازی کند ولی باز هم نمی توان کودک را تنها گذاشت و حضور والدین یا سایر بزرگ ترها در تمام مدتی که کودک درون آب است، الزامی است.

 

در این سن می توان توپ بازی در آب را شروع کرد. به این ترتیب که توپ را در آب بیندازید تا کودک برود آن را بگیرد. همچنین می توان اجازه داد کودک انواع اسباب بازی های پلاستیکی خود را داخل آب ببرد و با آنها بازی کند. اما نباید در سنین زیر ۴ سال به فرزندتان شنا یاد بدهید.

 

زیرا احتمال بلع آب و وارد شدن آن به ریه و دستگاه گوارش او وجود دارد. ضمن اینکه در این سن هنوز هماهنگی عضلات و سیستم عصبی برقرار نشده و کودک نمی تواند تکنیک های شنا را یاد بگیرد. در نتیجه فشار زیادی به عضلات کودک وارد می شود.

 

نه تنها شنا بلکه هیچ یک از ورزش های دوران کودکی نباید به کودک فشار وارد کنند و باعث ایجاد استرس در او شوند. اصرار والدین برای یادگیری چنین ورزش هایی در سنین کم، کودک را از ورزش زده می کند و در سنین بزرگسالی هم دنبال آن نمی رود. شنای کودکان باید برای آن ها جذاب و لذت بخش باشد نه خسته کننده یا رعب آور!

 

استخرهای خیلی کوچک مخصوص کودکان یا استخرهای مادر و کودک بهترین محل برای شنای کودکان

بهترین آب، آب های آرام است که موج و تلاطم نداشته باشند. می توان از استخرهای خیلی کوچک مخصوص کودک یا استخرهایی که برای شنای مادر و کودک طراحی شده، استفاده کرد. البته به شرط اینکه تمام موارد و نکته های بهداشتی مربوط به استخر رعایت شده باشد و کلر آن از حد استاندارد بیشتر نباشد.

 

توصیه های ایمنی:

کودکان در عرض ۳۰ ثانیه دچار خفگی در آب می شوند پس به نکات زیر در خصوص شنای کودکان توجه کنید:

۱ –  به هیچ وجه کودک را در آب حتی آب های کم عمق یا وان کودک و… تنها نگذارید زیرا ظرف ۳۰ ثانیه کودک با فرو رفتن در آب غرق خواهدشد.

 

۲ – هنگام بازی با کودک نباید سرش ر وارد آب کند و در کل بهتر است سر کودک با آب تماس نداشته باشد زیرا ممکن است ذرات شیمیایی، کلر یا آلودگی های احتمالی موجود در آب وارد دستگاه تنفسی و گوارشی کودک شوند و مشکل هایی را برای به وجود بیاورند.

 

۳ – چون کودکان شیرخوار نمی توانند ادرار و مدفوع خود را کنترل کنند حتما باید پوشک مخصوص شنا داشته باشند تا در صورتی که ادرار یا مدفوع کردند، آب آلوده نشود و سلامت خود و سایر کودکان به خطر نیفتد.

 

۴ – بازی کردن کودکان در وان های کوچک، استخرهای بادی یا استخرهای بزرگ تر مزایا و البته معایبی دارد. مزایای آب تنی کودکان این است که باعث می شود انرژی شان را تخلیه کنند و این موضوع به خصوص برای کودکان بیش فعال بسیار خوب است و باعث می شود کمی آرام تر باشند، اما آب تنی یا شنا کردم در استخرها معایبی هم دارد که یکی از مهم ترین آنها حساسیت نسبت به کلر آب است. کلر می تواند وارد منافذ تنفسی کودکان شود و آلرژی تنفسی ایجاد کند.