طبق تحقیقات انجام شده شنا بهترین ورزش برای سالمندان است که می تواند عدم تعادل که شایع ترین بیماری در این رده سنی است را بهبود بخشیده و باعث افزایش کنترل سالمندان شود.

به گزارش پول تیکت؛ بدون تردید وقتی افراد به سن میانسالی و سالمندی می رسند قوای جسمی آنها کاهش یافته و نمی توانند هر ورزشی را انجام دهند. با این حال شنا بهترین ورزش برای سالمندان است.

با توجه به عدم امکان ورزش های شدید در میان افراد کهنسال و از آنجایی که زمین خوردگی و آسیب به ناحیه لگن جزو اصلی ترین مشکلات دوره سالمندی است و استخوان های افراد مسن (بالای ۷۰ سال) به دلیل پوکی استخوان استقامت لازم را ندارد، حتی یک زمین خوردن ساده نیز ممکن است منجر شکستگی استخوان و در نهایتبه خانه نشینی افراد سالمند شود.

البته ذکر این نکته ضروری است که انجام ورزش و تحرک برای همه افراد و خصوصا سالمندان بسیار مهم و ضروری است و برای حفظ سلامتی توصیه شده است با این حال سالمندان نمی توانند هر ورزشی را انجام دهند.

بر همین اساس تحقیقاتی که بر روی ۱۷۰۰ داوطلب ۷۰ سال به بالا صورت گرفت مشخص شد که ورزش نامناسب یکی از مهمترین دلیل صدمات استخوانی، عدم تعادل، زمین خوردن و مشکلات جسمی آنها بوده است.

بنابراین محققان اعلام کردند ورزش هایی مانند پیاده روی، یوگا و شنا مناسبترین ورزش برای سالمندان است و آنها باید از انجام ورزش های شدید و خطرناک اجتناب کنند.

در این میان ورزش شنا به دلایل زیر بیشتر از سایرین توصیه شده است:

تقویت عضلات

استخوان ها و سیستم گردش خون

بهبود عملکرد سیستم تنفسی

عدم وجود خطر زمین خوردگی و سقوط

 

البته محققان به سالمندان توصیه می کنند که همواره از استخرهای کم عمق استفاده کنند.

یکی از دیگر از مهمترین مزیت های ورزش شنا برای سالمندان، افزایش تعادل در آنان است. بر همین اساس شنا بهترین ورزش برای سالمندان است .

طبق گزارش های ارایه شده توسط محققان دانشگاه سیدنی غربی استرالیا، تجربه زمین خوردن از بین هر سه سالمند در یک نفر وجود دارد.

ورزش منظم در سالمندان علاوه بر حفظ سلامتی، برای جلوگیری از آلزایمر و افسردگی نیز توصیه شده است.