مراقبت از پوست و مو بعد از شنا یکی از نکات بسیار مهمی است که همه افرادی که از استخر یا حتی آب های آزاد و دریاها شنا می کنند باید آن را جدی بگیرند تا بدون کمترین مشکلی از شنا کردن لذت ببرند.

به گزارش پول تیکت، این روزها کمتر کسی است که از فواید شگفت انگیز شنا بی خبر باشد. طبق اعلام متخصصان، شنا و راه رفتن در آب را باید بهترین و مفید ترین ورزش برای انسان ها معرفی کرد که برای تمامی رده های سنی موثر و بی خطر است. با این حال شنا هم مانند هر فعالیت دیگری نیازمند مراقبت های خاصی است که باید با انجام این مراقبت ها به کیفیت آن افزود و مانع از آسیب رسیدن به بدن شد که مراقبت از پوست و مو بعد از شنا را باید مهمترین آن ها دانست.

شنا قطعا فعالیتی بسیار مفرح و سودمند محسوب می شود، اما این را هم نباید فراموش کرد که تاثیرات مواد شیمیایی موجود در آب استخرها چه صدماتی را به پوست و موی افرادی که مدام در استخرها هستند یا به کیفیت استخر مورد استفاده اهمیت نمی دهند، وارد کرده و آنها را خشک و آسیب پذیر می کند. اما نگران نباشیدبا انجام راهکارهایی که در این مطلب ارائه می شود می توانید سلامتی موهای خود را نیز ضمانت کرده و تجربه خوبی را از شنا کردن برای خود رقم بزنید.

بهترین راهکارها برای مراقبت از پوست و مو بعد از شنا:

دوش گرفتن: همیشه قبل از ورود به آب استخر دوش بگیرید. اینکار علاوه بر مرطوب کردن موها، بلافاصله بالاترین لایه پوست را هیدراته کرده ودر ضمن، از تاثیر مواد شیمیایی موجود در آب که باعث خشکی و آسیب موها می شوند،کم خواهد کرد.

لوسیون ها: چنانچه پوست شما به کلر حساسیت نشان می دهد، پس از شنا بیشتر مستعد خارش خواهد بود.ب نابراین قبل از شنا، از یک لوسیون خنثی کننده تاثیر کلر برای پوست بدن خود استفاده کنید.

پوست خشک و آسیب دیده خود را با یک کرم مناسب ماساژ دهید. اینکار را به دنبال هر بار دوش گرفتن پس از شنا انجام دهید.

مراقبت های ضمن شنا:

کلر و نمک موجود در آب استخر و دریا، دو عامل اصلی آفتاب سوختگی پوست هستند و در ضمن موجب تغییر رنگ، متورق و پوسته پوسته شدن و ترک پوست می شوند. اشتباه نکنید! نیازی نیست شنا کردن را کنار بگذارید. مراقبت از پوست و مو بعد از شنا فقط کافی است علاوه بر رعایت نکات مراقبتی لازم، ضمن شنا، هر نیم ساعت، ۲ دقیقه برای استراحت از آب بیرون آمده و از یک کرم محافظ در برابر آفتاب برای پوست خود استفاده نمایید.

هیدراته بمانید: همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید و هنگام شنا، جرعه جرعه بنوشید. همچنین می توانید درفصل گرم سال از نوشیدنی های خنک غیر الکلی هم استفاده کنید تا در تابستان علاوه بر خنک نگه داشتن بدن، هیدراته بمانید.

کلاه شنا: در هنگام شنا، کلاه شنا را هرگز فراموش نکنید. چرا که از صدمات ناشی از کلر برای موها جلوگیری خواهد کرد.

مراقبت از پوست و مو بعد از شنا :

شستن موها: پس از شنا ،حتما دوباره دوش بگیرید و موها را شامپو بزنید تا مواد شیمیایی از روی موها کاملا شسته شود.

سرکه سیب: اضافه کردن سرکه سیب به آب، در آخرین مرحله شستشوی موها کمک خواهد کرد تا هیچ گونه مواد شیمیایی بر روی موها باقی نماند. اینکار یک راه حل صد در صد طبیعی و موثر محسوب می شود.

نرم کننده: استفاده از نرم کننده را فراموش نکنید.

بهتر است با مصرف قرص های مولتی ویتامین و کپسول امگا ۳، رژیم غذایی خود را کامل کنید.

کنترل موهای فر یکی از مشکلات شایع در میان شناگران است. برای حل این مسئله، از محصولات حالت دهنده مو که پایه سیلیکونی داشته باشند و یک شامپوی حجم دهنده استفاده نمایید. در ضمن ماساژ هر شب موها با روغن گرم هم می تواند پیشنهاد موثری برای مراقبت از موهای فر باشد.

از یک لایه بردار پوست و ژل حمام نیز می توانید استفاده نمایید. برای پوست هایی که دچار آفتاب سوختگی شده اند، به طور مرتب از آب خیار بهره ببرید و بگذارید تمام شب بر روی پوست بماند.اینکار موجب کاهش صدمات آفتاب بر روی پوست بدن خواهد شد.

به طور هفتگی موها، بخصوص انتهای آنها را، به مایونز آغشته سازید. این اقدام علاوه بر هیدراته نگه داشتن موها، از مشکلات مو ناشی از شنا هم کم خواهد کرد.

ماست و عسل را با هم مخلوط کرده و به عنوان یک ماسک لایه بردار، خنک کننده و البته مرطوب کننده، به مدت ۲۰ دقیقه روی پوست قرار دهید.همچنین می توانید بلغور جو دوسر را هم به این ترکیب اضافه نمایید.

برای مراقبت از پوست و مو بعد از شنا حمام خود را با ماساژ یک لوسیون یا روغن بدن و مرطوب کننده ای مناسب موثرتر سازید.

چند عدد کپسول ویتامین Aو E را به کرم شب خود اضافه کنید.

بعد از شنا، لباس تنگ و مواد دار نپوشید.

هر چند روز به طور متناوب، پوست خود را لایه برداری کنید. برای اینکار مقداری نمک و شکر قهوه ای را با هم مخلوط کرده و با کمی روغن زیتون مخلوط نمایید. حتی می توانید گاهی به این ترکیب مقداری جوش شیرین هم اضافه کنید.

در ضمن عینک شنا را هم برای محافظت از چشم ها از کلر و خشک شدن، هرگز فراموش نکنید.حتی می توانید پس ازشنا از قطره خنک کننده چشم که توسط پزشک توصیه و تجویز می شود، نیز استفاده نمایید.

برخی برندها، شامپوهایی را مخصوص کودکان تهیه کرده اند. در صورت تمایل از این شامپوها استفاده نمایید.این شامپوها طوری فرموله شده اند که کلر را به طور کامل از روی موها پاک کرده و از چسبندگی و شکنندگی آنها جلوگیری خواهند کرد.

و در آخر اینکه اگر در آب دریا شنا می کنید، برای مراقبت از پوست و مو بعد از شنا بهتر است بدانید که آب دریا حاوی مواد شیمیایی و زباله های صنعتی است که بی تردید در کیفیت آب بسیار تاثیر گذارند.بنابراین تمامی مراقبت ها را در مورد آب دریا هم جدی بگیرید.

منبع: yic