کاملترین راهنمای ماساژ دست/ نحوه ماساژ، موارد مورد استفاده در ماساژ و همه آنچه باید بدانیم! + تصاویر

تعداد بازید : 1174 نفر تاریخ انتشار : پنجشنبه 23 اسفند 1397

نحوه صحیح ماساژ دست

ماساژ وقتی تاثیر گذار است که به درستی انجام شود، در این مقاله به همراه تصاویر آموزشی همه آنچه که باید در مورد ماساژ دست بدانیم آموزش داده شده و با خواندن آن می توانید دست های خود یا دیگران را به درستی ماساژ دهید.

به گزارش پول تیکت؛ ماساژ دست، روشی عالی برای کاهش درد مفصل و شل کردن عضلات دست های شما است. برای ماساژ دست ابتدا وسیله ماساژ انتخاب کرده و محیطی آرامش بخش برای کار کردن در آن ایجاد کنید. در قدم بعدی، با ایجاد فشار ملایم روی مفاصل و تاندون ها، دست ها را ماساژ دهید. سرانجام در مراحل بیشتر، ماساژ آرنج و ساعد یا کشش های دست را در نظر بگیرید.

کرم و روغن ماساژ دست
روغن مناسب ماساژ دست

شروع ماساژ :

۱- انتخاب وسیله ماساژ: وسیله های ماساژ شامل روغن های معدنی، مرهم های مرطوب کننده و کرم های دست است. روغن های معدنی و مرهم های ماساژ ریخت و پاش ایجاد می کنند اما به عنوان روغن ماساژ طولانی اثر خواهند بود. اما کرم دست کمتر ریخت و پاش دارد با این حال ممکن است در طول ماساژ نیاز باشد که دوباره استفاده شود. به دنبال یکی یا بیش تر، از این عوامل مغزی در واسطه ماساژ تان باشید:
* روغن جوجوبا، پوست شما را نرم و قابل ارتجاع می کند.
* آلو ورا به پوست شما آب رسانی می کند.
* روغن درخت روغن قلم، مانع از خروج رطوبت پوست شده و از ترک خوردگی جلوگیری می کند.
* روغن بادام، به طور عمیق پوست شما را رطوبت رسانی می کند؛ اگرچه افرادی که به آجیل آلرژی دارند؛ باید از این روغن اجتناب کنند.

فضای مناسب ماساژ
مکان مناسب ماساژ دست

۲- ایجاد یک محیط آرامش بخش: نکته کلیدی در ماساژ مطلوب، تمدد اعصاب است. با قرار دادن حوله ای مخملی برای محافظت سطح کار از واسطه های ماساژ، فضای کار خود را آماده کنید. قدم بعدی، ایجاد محیطی با نواختن موسیقی آرامش بخش و شمع های روشن معطر است. راه های دیگر ایجاد محیط آرامش شامل:

* فراهم کردن یک لیوان شربت یا یک فنجان چای داغ
* فراهم کردن یک صندلی نرم و راحت
* پوشاندن اطراف خود یا مشتری تان با یک پتوی گرم

نحوه صحیح ماساژ دست ها
راهنمای ماساژ دست

۳- درباره نقاط دردناک صحبت کنید. اگر شما در حال ماساژ دادن شخص دیگری هستید؛ از آنها بخواهید که مناطق دردناک دست شان را شناسایی کنند. به آنها بگویید که ماساژ فشار مطلوبی را ایجاد خواهد کرد اما نباید دردناک باشد. همچنین اگر آنها هر گونه دردی را تجربه کنند؛ باید بگویند. بعلاوه آنها حتی ممکن است کبود شوند.
* اگر شما خودتان را ماساژ می دهید ؛ مراقب مناطق دردناک خود باشید. ماساژ هرگز نباید ناراحت کننده و برهم زننده آرامش باشد.

راهنمای ماساژ
روعن ماساژ دست

ماساژ دادن دست ها:

۱- از واسطه های ماساژ استفاده کنید. منطقه ای به اندازه یک سکه ده سنتی از واسطه ماساژ را با مالیدن آن، بین دست های خود گرم کنید. در مرحله بعد، واسطه ی گرم شده را در طول ساعد و روی هر دو طرف دستی که ماساژ خواهد شد؛ پخش کنید. هنگام ادامه گرم کردن واسطه ماساژ از حرکات آرام و آرامش بخش استفاده کنید.

* پوست را برای عدم وجود هر گونه خراش، ساییدگی و بریدگی آزمایش کنید. چنانچه هر چیز مشکوک مشاهده کردید؛ ماساژ را انجام ندهید. در غیر اینصورت، شما ریسک تخریب زخم را خواهید کرد و موجب عفونت خواهید شد.

۲- مچ را ماساژ دهید. کف دست را به پایین بگیرید. با شست هایتان فشار داده و دایره های کوچک در اطراف استخوان های مچ بسازید . هنگام کار، مچ را بالا و پایین حرکت دهید. در قدم بعدی ، مچ را به بالا برگردانید و داخل مچ را با شست هایتان نوازش کنید. یکنواخت فشار وارد کنید و روی کف دست و به عقب به سمت مچ ، دست بکشید.

* چنانچه درد شدیدی را در هنگام ماساژ مچ، تجربه کردید ؛ به پزشک مراجعه کنید. شما ممکن است مانند سندروم تونل کارپال ( تونل مچی ) بافتی دردناک در زیر مچ داشته باشید.

نحوه درست ماساژ دادن
راهنمای ماساژ دست

۳- بالای دست را نوازش کنید. دست را برگردانید (وارونه کنید) و با شست هایتان ماساژ در منطقه بالای دست را شروع کنید. شما چندین استخوان نازک و طویل که از مچ به انگشتانتان نفوذ می کند ؛ احساس خواهید کرد. با شست هایتان فشار داده و به آرامی دست را به عقب و جلو حرکت دهید . حرکت های دست شما باید به سمت بند انگشت ( برآمدگی پنج انگشت ) و سپس رو به عقب به طرف مچ باشد.

* به مناطق بین استخوانها ، توجه ویژه داشته باشید. این مناطق شامل تاندون های مهمی است که می تواند سبب درد دست شود.

* پوست روی پشت دست تان خیلی نازک است ؛ مطمئن شوید که به خوبی چرب شده تا از ناراحتی جلوگیری کند.

ماساژ انگشتان دست
مراکز ماساژ

۴- انگشتان را ماساژ کنید. با انگشت کوچک شروع کرده و به طرف شست، کار خود را انجام دهید. در یک زمان، یک انگشت را ماساژ دهید. به آرامی پایه هر انگشت را بین بند انگشت اشاره و انگشت وسط تان بگیرید . قدم بعدی ، به آرامی بند انگشتان خود را به پایین به نوک انگشتان بکشید و به آرامی فشار دهید. این جریانات را چندین مرتبه تکرار کنید.

* به آرامی نسج بین انگشتان را برای ماساژ تاندون بگیرید.

* توجه ویژه به مفاصل انگشتی کنید؛ مخصوصا اگر شخص در تجربه های قبلی ماساژ ، دچار درد مفصل شده است. با مالش هر انگشت به آرامی برای خلاص شدن از هر گونه سفتی ، این گونه ماساژها را انجام دهید.

راهنمای ماساژ دست
مراکز ماساژ دست

۵- کف دست را بمالید. با حرکات یکنواخت و ثابت با حرکت از مچ دست بر روی کف دست، دست بکشید. روی لایه نرم کف دست و طرف گوشتی آن، تمرکز کنید. سپس، مرکز کف دست را با استفاده از حرکات دایره ای ماساژ کنید.

* کف دست حاوی تعداد زیادی عضلات و تاندون های قدرتمند است؛ بنابراین وقتی این بخش از دست را ماساژ می کنید؛ ممکن است نیاز باشد که فشار بیشتری به کار ببرید.

مراکز تخفیف دار ماساژ دست
راهنمای ماساژ دست

۶- مناطق دردناک را هدف بگیرید. از ضربه های کوچک و دقیق برای مالش مناطقی که درد خاصی دارند؛ استفاده کنید. در این منطقه ،پوست را به عقب و جلو مالیده یا آن را به آرامی برای رهایی از سفتی بگیرید. اگرچه، مطمئن شوید که خیلی شدید پوست را نمی مالید تا سبب هر گونه ناراحتی نشوید.

 

* با حرکات آرام و سبک شروع کنید و وقتی ماساژ ادامه می یابد ؛ فشار بیشتری اضافه کنید. این کار به شما اجازه خواهد داد که فشار صحیح را برای نقاط دردناک اندازه بگیرید.

مراکز ماساژ دست
۷- واسطه های ماساژ را خشک کنید. وقتی شما ماساژ را تمام کرده اید ؛ از یک حوله گرم برای خشک کردن واسطه های اضافی ماساژ استفاده کنید. اجازه دهید که قبل از شست و شوی دست هایتان، بقیه واسطه ماساژ به درون پوست ، جذب شود . چنانچه شما دست هایتان را خیلی زود بشویید ؛ واسطه های ماساژ مغذی را از بین خواهید برد.

استفاده از روش های ماساژ تناوبی دیگر:

۱- آرنج را ماساژ دهید. آرنج می تواند به عنوان منبع حیرت آوری از درد های مچ و دست عمل کند. از شست تان برای ایجاد حرکات دایره ای کوچک در اطراف استخوان های آرنج ، استفاده کنید. مطمئن شوید که تمام اطراف آرنج را ماساژ می کنید. اما سمت نزدیک به مرکز آرنج را برای ماساژ دادن تاندون های مهم ، هدف بگیرید.

ماساژ تناوبی دست
تخفیف مراکز ماساژ

۲- ساعد یا بازو را ماساژ کنید. از دست هایتان یا یک استوانه ( غلتک ) کف، استفاده کنید. از ضربات طولانی و عریض استفاده کرده تا عضلات بزرگ تر را در ساعد ها شل کنید. این کار سفتی را در تمام بازو کاهش داده و تاندون ها را در دست های تان شل می کند.

* یک توپ تنیس را در طول ساعد تان بغلتانید تا تاندون هایی را که از آرنج تا مچ امتداد یافته اند ؛ ماساژ دهید. این کار می تواند به کاهش درد مچ ، کمک کند.

* شما می توانید ساعد ها را قبل یا بعد از ماساژ دست ، ماساژ دهید.

تناوب در ماساژ
راهنمای ماساژ دست

۳- ابزار ماساژ دست اختصاصی خریداری کنید. بعد از ماساژ دست ها با نوک انگشتانتان ، از ابزار ماساژ برای مناطق کوچک دردناک استفاده کنید. ابزار ماساژ تخصص یافته ، معمولا پلاستیکی یا فلزی هستند و چندین برآمدگی گرد در سمت بیرونی خود دارند. این برآمدگی ها می تواند به عضلات دردناک فشار وارد کند تا گره ها ( غده ها ) حل شوند.

* ابزار ماساژ می تواند آن لاین یا از یک توزیع کننده ابزار ماساژ خریداری شود.

* مطمئن شوید که هنگام استفاده از ابزار ماساژ ، از دستور العمل ها پیروی می کنید؛ در غیر این صورت، شما ممکن است که به خودتان آسیب برسانید.

مراکز ماساژ
ابزار ماساژ دست

۴- تعدادی حرکات کششی دست انجام دهید. تعدادی حرکات کششی دست، برای شل کردن قبل از انجام ماساژ دست یا بعد از ماساژ برای ادامه یافتن شلی و ریلکس عضلات تان انجام دهید. برای کاهش درد عضلات ، همچنین می توانید حرکات کششی دست را در هر زمانی در طول شبانه روز ، انجام دهید.

مراکز ماساژ
تخفیف ماساژ

تعدادی حرکات کششی دست خوب و عالی شامل :

* گسترده کردن انگشتانتان به مدت ۵ ثانیه، به هر وسعت و عرضی که قادر به انجام آن هستید.
* حلقه زدن انگشتانتان به درون یک مچ .
* با دقت انگشت شست تان را به طرف مچ تان عقب بکشید.
* با ملایمت نوک انگشتانتان را به سمت ساعد تان هل دهید.

نکته: استفاده از متن و تصاویر این مطلب فقط ذکر نام و درج لینک پول تیکت امکان پذیر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 1 =