آموزش شناشنامقالات

آموزش شنا؛ چگونه روی آب شناور بمانیم؟ + تصاویر

روی آب شناور ماندن یک تکنیک بسیار مهم است که همه افراد حتی آن هایی که شناگر نیستند یا علاقه ای به شنا ندارند نیز باید آن را بیاموزند تا بتوانند خود را روی آب نگه داشته و مانع از غرق شدن خود در اعماق زیاد شوند.

به گزارش اختصاصی پول تیکت؛ شناور ماندن در آب یک مهارت ابتدایی برای زنده ماندن در شنا و یک روش مفید برای ماندن برروی سطح آب است. این کار را میتوان به راحتی قبل از یادگیری شنا آموخت‌. شناور ماندن در آب همچنین در ورزش های آبزی نظیر واترپلو استفاده می شود، حتی اگر شناگر حرفه ای نیستید؛ میتوانید برای افزایش استقامت و یادگیری شناوری در آب و افزایش دفعات تمرین، به استخر رفته و قدرت بدنی خودتان را افزایش دهید.


روش های روی آب شناور ماندن :

تکنیک ابتدایی:

۱. از دست ها و پاها همزمان استفاده کنید.

از هر چهار اندام در حالی که بدنتان در حالت عمودی(قائم) قرار دارد، استفاده کنید. اگر بدن را به حالت افقی بچرخانید و شروع به پازدن و سپس پدال زدن با پاها بکنید، در واقع شنا را شروع کردید نه شناور ماندن در آب را.

۲. سر را بالایِ آب نگه دارید و سعی کنید به صورت منظم و معمولی نفس بگیرید.

آرام نفس بکشید، این کار به آرام شدنتان و ذخیره انرژی و پا زدن و راه رفتن بیشتر در آب کمک می کند.

نحوه شناور ماندن روی آب
تکتینک شناوری روی آب

۳.دست ها را به صورت افقی حرکت دهید.

اگر آنها را به بالا و پایین حرکت دهید، به بالا و پایین کشیده می شوید، چون مجبور هستید آنها را به جایِ اولیه خود بازگردانید. دست ها را به جلو در حالی که دست ها نزدیک صورت قرار دارند،حرکت دهید. این کار به بالا ماندن بدن در آب کمک میکند.

۴.با پاها دوچرخه بزنید یا به عقب و جلو پا بزنید.

اگر در حال حرکت دادن پاها، به صورت دورانی (دوچرخه) هستید، پاها را زیادی خم یا سفت نکنید. اگر در حال پا زدن به عقب یا جلو هستید، اشاره پاها به سمت پایین باشد و به صورت مداوم پا بزنید.

۵. اگر احساس نیاز می کنید به پشت دراز بکشید و به آرامی دست ها و پاها را حرکت دهید.

با دراز کشیدن در آب به بدنتان یک استراحت موقتی بدهید. هنوز لازم است که با هر دو دست و پا پدال بزنید. اما تا زمانی که بدنتات به حالت عمودی نزدیک شود.

۶.اگر با رویِ آب ماندن مشکل دارید، از هروسیله شناوری در آب استفاده کنید.

یک تخته، پارو یا تخته شناوری و هرچیز دیگری. از هر وسلیه شناوری که موجود است برای ماندن رویِ سطح آب استفاده کنید. هرچه کمتر انرژی برای ماندن رویِ آب استفاده کنید، بیشتر می توانید دوام بیاورید.

خوابیدن روی آب
چگونه روی آب شناور بمانیم

روش دوم:

تکنیک معلق ماندن

۱.پا زدن سگی را انجام دهید.

پازدن سگی یعنی: حرکت دست ها به بیرون و جلو در حالی که پاها به بالا و پایین پدال میزند.
• مزیت: این حرکت نیاز به مهارت زیادی برای انجام ندارد.
•عیب: این کار انرژی زیادی از شما میگیرد،یعنی شما نمیتوانید این تکنیک را برای مدت طولانی انجام دهید.

۲.پازدن شلاقی را امتحان کنید.

پازدن شلاقی یعنی: حرکت پا در آب، در حالی که دست ها برای حفظ تعادل رویِ آب قرار گرفته اند. برای انجام ضربه شلاقی، اشاره انگشتان شصت به سمت بیرون باشد و با یک پا به سمت جلو پا بزنید در حالی که پایِ دیگر به سمت عقب حرکت میکند. نکته اصلی در عقب و جلو شدن قوی  پاهاست.

• مزیت: در ضربه شلاقی، دست ها آزاد هستند. این فرصت به شما داده می شود که یک کار دیگر با آنها انجام دهید.
• عیب: چون فقط از پاها برای شناور ماندن روی آب استفاده می شود، این روش ممکن است برایتان سنگین باشد.

شناوری روی آب
نحوه پا زدن برای شناور ماندن روی آب

۳. پازدن قورباغه ای را انجام دهید.
پا زدن قورباغه ای یعنی: پاها را به سمت بیرون و طرفین و سپس به داخل حرکت دهید. اسم دیگر پا قورباغه ای، پازدن شلاقی سرعتی هم هست. با آوردن پاها در کنار هم شروع کنید، پاها را به سمت بیرون و طرفین حرکت دهید و سپس سریع آنها را به داخل برگردانید.
• مزیت: این پا زدن، انرژی کم تری نسبت به پا زدن شلاقی و سگی مصرف می کند.
• عیب: استفاده از این روش شما را به داخل آب می کشد بجایِ اینکه شما را در آب ثابت نگه دارد.

۴.پارو زدن را امتحان کنید.

پارو زدن به شما اجازه می دهد که آب را با دستانتان جابه جا کنید. برای پارو زدن، دست ها را به صورت گسترده و رو به بیرون در طرفین خودتان نگه دارید، در حالی که کف دستانتان رو به هم دیگر است. دست ها را یکی پس از دیگری روبه جلو حرکت دهید تا وقتی که آنها تقریبا با یکدیگر تماس پیدا کنند. وقتی که به این حالت رسیدید، کف دست ها را به سمت بیرون قرار دهید و دست ها را به سمت بیرون حرکت دهید تا به حالت اولیه برسند. سعی کنید دست ها را در حالت معلق در آب به جلو و عقب حرکت دهید.

• مزیت: در پارو زدن، پاها آزاد هستند. این کار به شما اجازه می دهد که تکنیک دیگری را با پاهایتان برای ثابت ماندن روی آب انجام دهید.
•عیب : شما باید تقریبا تمام بدنتان را(منهای سر)،زیر آب نگه دارید.

۵.پا زدن دورانی را انجام دهید.

با نام ضربه همزنی هم شناخته می شود. نحوه انجام این حرکت: یکی از پاها را در جهت عقربه های ساعت حرکت دهید در حالی که پایِ دیگر در خلاف جهت عقربه ساعت در حال حرکت است.

• مزیت: میزان زیادی انرژی را می توانید ذخیره کنید البته اگر بتوانید این حرکت را درست و عالی انجام دهید.
• عیب : عالی انجام دادن ایت تکنیک خیلی سخت است و اغلب افراد برای عالی انجام دادن این حرکت نیاز به تمرین مداوم و زیاد دارند.

۶. حرکت هلیکوپتری را امتحان کنید.
به پشت روی آب بخوابید درست مانند زمانی که می خواهید روی آب شناور بمانید. به سرعت دست ها را به حالت دایره ای(دورانی) حرکت دهید. پاها را همزمان به بالا و پایین حرکت دهید.

• مزیت: توضیح این حرکت به کودکان خیلی آسان است.
• عیب : حرکت دست دورانی می تواند انرژی زیادی مصرف کند.

نکته مهم: استفاده از متن و تصاویر این مطلب تنها با ذکر نام و درج لینک پول تیکت مجاز است.

برچسب ها

مطالب مشابه

3 thoughts on “آموزش شنا؛ چگونه روی آب شناور بمانیم؟ + تصاویر”

  1. درسته ولی تا زمانیکه نفس را نگهدارید در صورت تخلیه نفس ناچارا باید از دست و پا بصورت دورانی همزمان استفاده کنید تا به زیر آب کشیده نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

بستن