بدون شک، ماساژ پا در پایان روزی طولانی و پرمشغله بسیار لذت‌بخش است و راه‌حلی فوق‌العاده برای رهایی از خستگی و انواع امراض مانند سردرد، بی‌خوابی و استرس به شمار می‌رود. ماساژ پا موجب تمدد اعصاب می‌شود و دردهای عضلانی را برطرف می‌کند. روش‌های فراوانی برای ماساژ پا وجود دارد که به‌راحتی می‌توان این روش‌ها را در خانه امتحان کرد. با ماساژ مناطق مختلف پا مانند پنجه‌، حاشیه و پاشنهٔ پا شروع کنید. همچنین می‌توانید حرکات عمیق‌تر ماساژ را بر روی قوزک‌، کف پا و نقاط فشار به‌منظور کاهش هرگونه کشش و ایجاد یک تجربهٔ لذت‌بخش از ماساژ دادن برای فرد انجام دهید.

اگر به‌دنبال مطلبی کامل درمورد نحوهٔ صحیح ماساژ پا هستید، ما شما را به‌صورت گام‌به‌گام با تکنیک‌های مؤثر و مفید آن آشنا می‌کنیم. لطفاً این مطلب را تا انتها بخوانید. همچنین اگر ساکن کرج هستید، لیست مراکز ماساژ کرج به شما کمک می‌کند تا بهترین مرکز ماساژ کرج را پیدا کنید.

بخش اول: ماساژ دادن روی پا، پنجه‌، کف پا و انگشتان پا

۱. روی پا را با شست‌هایتان مالش دهید. از نوک پنجه‌ شروع کنید و به‌آرامی به‌سمت قوزک بروید. سپس از قوزک شروع کنید و به‌سمت عقب و پایین کف پا بروید. فشار یکنواخت و ثابتی را با شست‌هایتان وارد کنید. کف پاها را به‌شکل فنجان در دستتان نگه دارید.

 • کف پا را ۲ یا ۳ دفعه، به بالا و پایین حرکت دهید. با متمایل کردن بدنتان به‌طرف آن‌ها، کف پا را نزدیک به محدودهٔ قفسهٔ سینه‌تان نگه دارید. این کار به شما کمک خواهد کرد که مقدار مناسبی از فشار را به کف پا وارد کنید. مطمئن شوید که از نیروی وزن بدنتان به‌جای عضلات شستتان برای ماساژ کف پا استفاده می‌کنید. اگر فقط از عضلات شستتان استفاده کنید، ممکن است در اثر کار کردن زیاد دچار گرفتگی و خستگی عضلانی شوید.
تخفیف ماساژ پا

آموزش ماساژ پا

۲. قوس کف پا را ماساژ دهید. از شست‌هایتان برای ایجاد فشار سبک در قوس کف پا یعنی درست روی گوشتِ زیر پنجهٔ پا استفاده کنید. یک شست را در جهت حرکت عقربه‌های ساعت و شست دیگر را خلاف جهت حرکت عقربه‌های ساعت، به‌صورت دایره‌های کوچک، حرکت دهید. این کار را حداقل ۳۰ ثانیه انجام دهید.

 • شست‌هایتان را روی کف پا قرار داده و آن‌ها را به‌سمت یکدیگر حرکت دهید. این کار را حداقل ۳ یا ۵ دفعه، با حرکت دادن شست‌هایتان در بالا و پایین کف پا انجام دهید.
 • مطمئن شوید که وقتی پا را ماساژ می‌دهید، کف پا را محکم و با کمی فشار گرفته‌اید. تماس‌های نرم و سبک می‌تواند برای بیشتر افراد سبب قلقلک شود و حواس آن‌ها را از ماساژ پرت کند.
 • اگر شخصی هرگونه زخمی در کف پاهایش داشته باشد، روی آن‌ها فشارِ بیش از حد وارد نکنید، زیرا فشار می‌تواند این مناطق را تحریک کند.
قوس کف پا را ماساژ دهید

قوس کف پا را ماساژ دهید

۳. پاشنهٔ پا را مالش دهید. شست‌هایتان را بالا و پایین تاندون آشیل آن‌ها، یعنی جایی که از پاشنهٔ پا و قوزک به عضلات ساق پا می‌رسد، حرکت دهید. پاشنهٔ پا را با حرکات دایره‌ای و با استفاده از شست‌هایتان مالش دهید.

 • ممکن است نیاز داشته باشید که کف پا را با یک دست بلند کرده تا بتوانید به پاشنهٔ پا دسترسی پیدا کنید.
 • پوست این منطقه خشک و سخت است، بنابراین می‌توانید روغن یا لوسیون ماساژ را برای کمک به کاهش هرگونه اصطکاک روی دست‌هایتان به کار ببرید.

۴. هر انگشت پا را فشار دهید و بکشید. درست از زیر قوس کف پا، پا را با یک دست نگه دارید و شست دست دیگرتان را روی انگشت شست پای شخص قرار دهید. انگشت اشاره‌تان باید زیر انگشت شست پا باشد. کمی انگشت شست پا را به اطراف بچرخانید و آن را از بالا به پایین بکشید. سپس انگشت شست پا را دوباره بگیرید و آن را با شست و انگشت اشارهٔ خود فشار دهید. این کار را برای هر انگشت پا انجام دهید تا به شل و ریلکس شدن آن‌ها کمک کند.

 • به انگشت پای افراد ضربهٔ ناگهانی و شدید وارد نکنید، زیرا می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند. در عوض، با اِعمال فشارهای یکسان، به‌راحتی، کمی هر انگشت پا را بچرخانید، بکشید و فشار دهید.
پاشنهٔ پا را مالش دهید

پاشنهٔ پا را مالش دهید

۵. با انگشتانتان هر انگشت پا را به بالا و پایین بکشید. پاشنهٔ پا را با یک دست نگه دارید و انگشت اشارهٔ دست دیگرتان را زیر و انگشت شستتان را روی انگشتان پا قرار دهید. انگشتان خود را به‌طرف پایهٔ انگشتان پا بلغزانید و سپس به‌سمت انتهای انگشتان پا برگردید. این کار را ۲ یا ۳ بار بین انگشتان پا انجام دهید.

 • مطمئن شوید که از وزن بدن خود برای اِعمال فشار یکسان جهت بالا و پایین کشیدن و لغزاندن انگشتان پا استفاده می‌کنید.
هر انگشت پا را فشار دهید و بکشید

هر انگشت پا را فشار دهید و بکشید

۶ – در هنگام ماساژ فقط روی یک کف پا، تمرکز کنید. کف پای دیگر را یا در آب گرم خیسانده یا راحت روی بالش رها کنید. ابتدا یک ماساژ اساسی روی یک پا انجام داده و سپس توجه خود را به پای دیگر معطوف کنید. تعدادی از حرکات را برای هر کدام تکرار کنید، طوری که هر دوی آنها به طور یکسان احساس راحتی داشته باشد.

در هنگام ماساژ فقط روی یک کف پا، تمرکز کنید

در هنگام ماساژ فقط روی یک کف پا، تمرکز کنید

بخش دوم: ماساژ دادن قوزک‌، کف پا و نقاط فشار

۱. روی هر قوزک ماساژ عمیق انجام دهید. انگشت شست یا اشاره‌تان را در منطقهٔ گود و خالی زیر قوزک قرار داده و به‌آرامی این منطقه را به‌مدت چند ثانیه فشار دهید. سپس از شست‌هایتان برای ایجاد حرکات دایره‌ای در اطراف قوزک استفاده کنید. فشار یکسانی را در این مناطق اعمال کنید تا به ریلکس شدن آن‌ها کمک کند.

 • اگر قوزک‌های پا به‌طور خاصی سفت و سخت و زخمی است، سعی کنید با یک دست پاشنهٔ پای ماساژگیرنده را به‌شکل فنجان گرفته و با دست دیگر قسمت گوشتی پشت پا را بگیرید. سپس به‌آرامی پا را ۳ مرتبه در جهت عقربه‌های ساعت و ۳ مرتبه در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.
روی هر قوزک ماساژ عمیق انجام دهید

روی هر قوزک ماساژ عمیق انجام دهید

۲. از مشتتان روی تخت کف پای افراد استفاده کنید. برای یک ماساژ عمیق‌تر، کف پا را از ناحیهٔ پاشنه با یک دست نگه دارید و دست دیگرتان را مشت کنید و به‌آرامی مشت خود را روی تخت کف پا فشار دهید. مشتتان را روی تخت کف پا به‌شکل حرکات دایره‌ای‌مانند حرکت دهید، مثل اینکه خمیر را ورز می‌دهید. سپس کف پا را به بالا و پایین بلغزانید. این کار به آرامش بیشتر این منطقه کمک کند.

 • با مشتتان به کف پای افراد مشت یا ضربه نزنید زیرا آرامش‌بخش نخواهد بود. در عوض از مشتتان برای اِعمال فشار بیشتر در این ناحیه استفاده کنید.
از مشتتان روی تخت کف پای افراد استفاده کنید

از مشتتان روی تخت کف پای افراد استفاده کنید

۳. روی قسمت‌های خاصی از کف پا فشار وارد کنید. می‌توانید درد مناطق خاصی از بدن افراد را با ماساژ مناطق خاصی از کف پای آن‌ها از بین ببرید. از شست و انگشت اشاره‌تان برای اِعمال فشارهای یکسان در این مناطق استفاده کنید تا به تسکین درد بافت خاصی کمک کند. این کار مشابه ماساژ بازتاب‌شناسی (رفلکسولوژی) است. می‌توانید روی این مناطقِ پای افراد فشار وارد کنید:

 • پنجه‌ها و پاشنه‌های پا چنانچه سردرد یا مشکلات ادراری دردناک دارند.
 • مرکز کف پا چنانچه سردرد یا بی‌خوابی دارند.
 • انگشت کوچک پای راست یا پای چپ چنانچه پشت‌درد دارند.
 • از پشت دستتان برای ضربه‌های مداوم آرام و آهسته در این مناطق استفاده کنید تا آن‌ها را تحریک کنید. همچنین می‌توانید این مناطق را با شست‌هایتان بمالید.
 • به این قسمت‌ها فشار بیش از حد وارد نکنید، زیرا ممکن است حساس شوند. این کار را آرام و سبک شروع کنید. سپس اگر ظاهر شخص هنوز راحت و آرام است، این قسمت‌ها را کمی عمیق‌تر فشار دهید.
روی قسمت‌های خاصی از کف پا فشار وارد کنید

روی قسمت‌های خاصی از کف پا فشار وارد کنید

بخش سوم: ایجاد جوی آرامش‌بخش

۱. پای شخص را در آب گرم و میوهٔ قاچ‌شده بخیسانید. به شخص بگویید که روی یک صندلی راحت بنشیند. سپس ۴ تا ۵ گالن (۱۵ تا ۱۹ لیتر) آب گرم درون یک لگن بریزید. یک لیموترش، لیمو یا پرتقال را قاچ کنید و برش‌ها را در آب بریزید. به شخص بگویید که خیلی آرام پاهایش را داخل آب ببرد و به‌مدت ۵ دقیقه در آب غوطه‌ور کند.

 • سعی کنید وقتی که پاها در آب خیس می‌خورند، برش‌های میوه را به‌آرامی به پاها بمالید.
 • ۱ قاشق سوپ‌خوری (۱۵ میلی‌لیتر) نمک دریا را برای اثرات آرامش‌بخشی بیشتر داخل آب بریزید.
 • ۵ تا ۱۰ قطره از روغن‌های اساسی مانند اسطوخدوس، عصارهٔ چای یا قرص نعناع را به‌منظور ایجاد رایحهٔ مطلوب به آب اضافه کنید.
پای شخص را در آب گرم و میوهٔ قاچ‌شده بخیسانید

پای شخص را در آب گرم و میوهٔ قاچ‌شده بخیسانید

۲. کف پا را با یک حولهٔ تمیز خشک کنید. بعد از اینکه شخص از خیسانده شدن پایش در آب، به‌مدت ۵ دقیقه، لذت برد، جلوی آن‌ها روی یک چهارپایه یا بالش بنشینید. یک حولهٔ تمیز روی یک بالش قرار داده و آن را در دامنتان جای دهید. هر پا را از درون آب بلند کرده و از یک حولهٔ تمیز استفاده کنید و به‌آهستگی کف پا را نوازش کنید تا خشک شوند.

 • هر دو پا را از آب خارج کنید یا فقط یکی را از آب خارج کنید. می‌توانید روی یک پا در یک زمان تمرکز کنید و اجازه دهید که پای دیگر به خیس خوردن در داخل حمام ادامه دهد.
کف پا را با یک حولهٔ تمیز خشک کنید

کف پا را با یک حولهٔ تمیز خشک کنید

۳. کمی از روغن ماساژ یا لوسیون را روی دست‌هایتان بریزید. دست‌هایتان را به یکدیگر بمالید تا لوسیون گرم شود. استفاده از یک روغن یا لوسیون برای جلوگیری از ایجاد هرگونه سختی یا اصطکاک بین دستانتان و کف پاهای شخص ماساژگیرنده مؤثر خواهد بود.

 • ماساژ را با روغن یا لوسیونی که از مواد طبیعی ساخته شده است انجام دهید، زیرا برای پوست آرامش‌بخش خواهد بود. مواد طبیعی مانند کرهٔ کاکائو، روغن نارگیل، روغن درخت چای و اکالیپتوس همگی برای ماساژ خوب هستند.
کمی از روغن ماساژ یا لوسیون را روی دست‌هایتان بریزید

کمی از روغن ماساژ یا لوسیون را روی دست‌هایتان بریزید

۴. یک محیط آرام و ساکت برای ماساژ ایجاد کنید. مجموعه‌ای که آرامش‌بخش است و برای شخص حالت راحتی و آرامش ایجاد می‌کند، فراهم کنید تا از نظر فکری هم آرام باشد. شمع‌های معطر روشن کنید. مطمئن شوید که فضا کم‌نور است. موسیقی آرامش‌بخش پخش کنید.

 • باید مطمئن شوید که شخص در موقعیت راحتی روی یک صندلی یا تختخوابی با بالش‌ها و پتوها قرار گرفته و راحت است.
یک محیط آرام و ساکت برای ماساژ ایجاد کنید

یک محیط آرام و ساکت برای ماساژ ایجاد کنید

۵. وقتی ماساژ می‌دهید، از شخص بخواهید که اظهارنظر کند. به نیازها و درخواست‌های ماساژگیرنده پاسخ دهید و از او بپرسید که آیا حس خوبی دارد. آیا تمایل دارید که عمقی‌تر کار کنم؟ یا آن کار چه حسی دارد؟ به پاسخش گوش کنید و روی نقاطی که حس خوبی به او می‌دهد، تمرکز کنید. تنها زمانی که شخص احساس رضایت می‌کند، ماساژ عمیق‌تر به یک منطقه بدهید. مطمئن شوید که او با عمیق‌تر کار کردن شما راحت است، طوری که ناراحتی یا درد را در طول ماساژ تجربه نمی‌کند. در پول تیکت رزرو وقت ماساژ در بهترین مراکز ماساژ شهرهای ایران انجام می‌شود.

وقتی ماساژ می‌دهید، از شخص بخواهید که اظهارنظر کند

وقتی ماساژ می‌دهید، از شخص بخواهید که اظهارنظر کند

جمع‌بندی

خیلی از افراد به‌واسطهٔ شغلشان مجبورند که در طول روز ساعت‌ها روی پاهایشان بایستند. خستگی ناشی از ایستادن مداوم و پیدایش امراض و دردها به‌سبب همین امر را می‌توان با ماساژ پا تا حد زیادی از بین برد. ماساژ صحیح پا و کسب تجربهٔ لذت‌بخشِ ناشی از این امر موجب بالا رفتن کیفیت زندگی‌تان خواهد شد از این رو ما به شما رزرو وقت ماساژ در مشهد را پیشنهاد می‌کنیم. در این مقاله کوشیدیم که شما را به‌صورت گام‌به‌گام با نحوهٔ ماساژ دادن روی پا، پنجه، کف پا و انگشتان پا آشنا کنیم. همچنین شما را با نحوهٔ ماساژ دادن قوزک و نقاط فشار به‌منظور کاهش هرگونه کشش آشنا کردیم. امیدواریم شما این آموزش‌ها را به کار بگیرید و تجربهٔ لذت‌بخشی از ماساژ پا داشته باشید. در پول تیکت مقالات زیادی وجود دارد که آموزش کامل ماساژ را توضیح می‌دهد و به شما در یادگیری ماساژ کمک می‌کند.

برگرفته از: ویکی‌هو

استفاده از متن و تصاویر این مطلب تنها با ذکر نام و درج لینک پول‌تیکت مجاز است.

پیشنهاد می‌کنیم این مطالب را هم ببینید:

کاملترین راهنمای ماساژ دست | نحوهٔ ماساژ، موارد استفاده و همهٔ آنچه باید بدانیم + تصاویر

آموزش کامل ماساژ کل بدن + تصاویر متحرک آموزشی