جامع ترین مقاله آموزش ماساژ پا/ رفع خستگی و درد با ماساژ صحیح پاها + تصاویر آموزشی

تعداد بازید : 1296 نفر تاریخ انتشار : جمعه 17 خرداد 1398

ماساژ پا

ماساژ پا راه حلی فوق العاده برای رهایی از خستگی و انواع امراض است، اگر به دنبال مطلبی کامل در مورد نحوه صحیح ماساژ پا هستید و می خواهید تمام مراحل ماساژ پا را فرابگیرید این مطلب را تا انتها بخوانید.

به گزارش اختصاصی پول تیکت؛ ماساژ پا راهی عالی به منظور متنعم کردن اشخاص و کمک به آنها برای رفع خستگی شان بعد از یک روز طولانی است. به عنوان فواید بیشتر، همچنین ماساژ پا می تواند کمک به درمان بافت ها مانند سردرد، بی خوابی و استرس کند. با ماساژ مناطق رویه کف پاها مانند پنجه ها، حاشیه و پاشنه کف پا شروع کنید. شما همچنین می‌توانید حرکات عمیق تر ماساژ بر روی قوزک ها، کف پاها و نقاط فشار به منظور کاهش هر گونه کشش و ایجاد یک تجربه مثبت از ماساژ دادن برای فرد انجام دهید.

قسمت ۱ از ۳:
ماساژ کردن پنجه ها، کف پا، پاشنه ها و رویه کف پا:

۱- رویه کف پاها را با شست هایتان مالش دهید: از نوک پنجه ها شروع کنید و به آرامی به بالای قوزک شان حرکت کنید. به سمت عقب و پایین کف پاهایشان حرکت کنید؛ از قوزک شان شروع کنید. فشار یکنواخت و ثابت با شست هایتان به کار ببرید؛ کف پاهایشان را به حالت فنجان در دست تان نگه دارید.

* کف پایشان را ۲ یا ۳ دفعه، به بالا و پائین حرکت دهید. با کج کردن بدنتان به طرف آنها، کف پایش را نزدیک به محدوده قفسه سینه تان نگه دارید. این کار به شما کمک خواهد کرد که مقدار مناسبی از فشار را به کف پایشان به کار گیرید. مطمئن گردید که شما از نیروی وزن بدنتان به جای عضلات شست تان برای ماساژ کف پاهایشان استفاده می کنید. اگر فقط از عضلات شست تان استفاده کنید؛ می تواند در اثر کار کردن زیاد دچار گرفتگی و خستگی عضلانی شود.

تخفیف ماساژ پا
آموزش ماساژ پا

۲- قوس کف پا را ماساژ دهید. از شست های تان برای ایجاد فشار سبک در قوس کف پا یعنی درست زیر گوشت زیر پنجه پاهایشان، استفاده کنید. یک شست را در جهت حرکت عقربه های ساعت و شست دیگر را خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت، به صورت دایره های کوچک، حرکت دهید. این کار را حداقل ۳۰ ثانیه انجام دهید.

* شست هایتان را روی انتها های مخالف کف پایش قرار داده و آنها را به سمت یکدیگر حرکت دهید. این کار را حداقل ۳ یا ۵ دفعه، با حرکت دادن شست هایتان در بالا و پایین ته کف پاهایشان، انجام دهید.

* مطمئن گردید که وقتی آنها را ماساژ می دهید؛ کف پاهایشان را با کمی فشار و محکم، گرفته اید. تماس های نرم و سبک می تواند برای بیشتر افراد، سبب غلغلک شود و حواس آنها را از ماساژ پرت کند.

* اگر شخص هر گونه نقاط زخم روی کف پاهایش، داشته باشد؛ روی آنها فشار بیش از حد، به کار نبرید؛ زیرا می تواند این مناطق را تحریک کند.

تخفیف ماساژ
آموزش ماساژ پا

۳- پاشنه کف پاها را مالش دهید. شست هایتان را بالا و پایین تاندون آشیل آنها، جایی که از پاشنه کف پا و قوزک به عضلات ساق پا می رسد؛ حرکت دهید. پاشنه کف پاهایشان را با حرکات دایره ای با استفاده از شست هایتان مالش دهید.

* شما ممکن است نیاز داشته باشید که کف پاهایشان را با یک دست، به بالا بلند کنید؛ تا بتوانید به پاشنه کف پاهایشان دسترسی پیدا کنید.

* پوست این منطقه، خشک و سخت است؛ بنابراین می توانید روغن یا لوسیون ماساژ برای کمک به کاهش هر گونه اصطکاک روی دست هایتان به کار ببرید.

تخفیف ماساژ پا
آموزش ماساژ پا

۴- هر انگشت پا را فشار داده و بکشید. پایشان را با یک دست درست زیر قوس کف پا، نگه داشته؛ با دست دیگرتان، شست خود را روی بالای انگشت پای بزرگ شان، قرار دهید. انگشت اشاره تان باید زیر انگشت پای بزرگ شان باشد. کمی انگشت پا را به یک طرف بچرخانید و انگشت پا را از بالا به پایین بکشید. به بالای انگشت پا برگشته و آن را با شست و انگشت اشاره خود، فشار دهید. این کار را برای هر انگشت پا انجام دهید تا به شل شدن و ریلکس ( راحتی ) آنها کمک کند.

* به انگشت پای افراد، ضربه ناگهانی و شدید وارد نکنید؛ زیرا می تواند به آنها آسیب برساند. در عوض با به کار گیری فشار های یکسان، به راحتی کمی هر انگشت پا را چرخانده، کشیده و فشار دهید.

رفع خستگی پا با ماساژ
تخفیف ماساژ پا

۵- با انگشتانتان هر انگشت پا را به بالا و پایین بلغزانید. کف پا را با یک دست، درست عقب پاشنه کف پا نگه دارید؛ انگشت اشاره دست دیگرتان را بین انگشتان پای شخص، قرار دهید. انگشت خود را به طرف پایه انگشتان پا بلغزانید و سپس به طرف انتها های انگشتان پا، برگردید. این کار را ۲ یا ۳ بار بین انگشتان پای شان انجام دهید.

* مطمئن شوید که از وزن بدن خود برای به کار گیری فشار یکسان جهت بالا و پایین سر دادن و لغزاندن انگشتان پای آنها، استفاده می کنید.

تخفیف ماساژ
آموزش ماساژ پا

۶ – در هنگام ماساژ فقط روی یک کف پا، تمرکز کنید. کف پای دیگر را یا در آب گرم خیسانده یا راحت روی بالش رها کنید. ابتدا یک ماساژ اساسی روی یک پا انجام داده و سپس توجه خود را به پای دیگر معطوف کنید. تعدادی از حرکات را برای هر کدام تکرار کنید؛ طوری که هر دوی آنها به طور یکسان احساس راحتی داشته باشد.

بخش ۲ از ۳:

ماساژ پا تهران
ماساژ برای رفع سردرد

قوزک ها، کف پاها و نقاط فشار را ماساژ عمیق دهید.

۱- روی هر قوزک ماساژ عمیق انجام دهید. انگشت شست یا اشاره تان را در منطقه گود و خالی زیر قوزک، قرار داده و به آرامی این منطقه را به مدت چند لحظه فشار دهید. سپس شما می توانید از شست هایتان برای ایجاد حرکات دایره ای در اطراف قوزک استفاده کنید. فشار یکسان در این مناطق به کار ببرید تا به احساس راحتی آنها، کمک کند.

* اگر قوزک های پا، به طور خاصی سفت و سخت و زخمی است؛ شما می توانید این کار را امتحان کنید؛ یعنی با یک دست پاشنه پای ماساژ گیرنده را به شکل فنجان گرفته و با دست دیگر قسمت گوشتی پشت پا را بگیرید. سپس به آرامی کف پایشان را ۳ مرتبه حول عقربه های ساعت بچرخانید که توسط سه مرتبه چرخش در خلاف جهت عقربه های ساعت، دنبال می شود.

آموزش ماساژ پا
رفع سردرد با ماساژ پا

۲– از مشت تان روی تخت کف پای افراد استفاده کنید. برای یک ماساژ عمیق تر، کف پایشان را در ناحیه پاشنه با یک دست نگه داشته و با دست دیگرتان، مشت ایجاد کنید و به آرامی مشت خود را روی تخت کف پای آنها فشار دهید. مشت تان را مجاور تخت کف پا به شکل حرکات دایره ای مانند حرکت دهید؛ مثل اینکه شما خمیر را ورز می دهید. سپس کف پا را به بالا و پایین بلغزانید. این کار باید بیشتر به آسودگی و راحتی این منطقه کمک کند.

* با مشت تان به کف پای افراد، مشت یا ضربه نزنید زیرا آرامش بخش نخواهد بود؛ در عوض از مشت تان برای به کار گیری فشار های برابر بیشتری در این منطقه استفاده کنید.

تخفیف ماساژ پا
مرکز ماساژ پا

۳- فشار روی مناطق خاصی از کف پا به کار ببرید: شما می توانید درد مناطق خاصی از بدن افراد را با ماساژ مناطق خاصی از کف پای آنها از بین ببرید. از شست و انگشت اشاره تان برای به کار بردن فشار های یکسان در این مناطق استفاده کنید تا به تسکین درد بافت خاصی که شخص ممکن است آن را تجربه کرده باشد؛ کمک کند. این کار مشابه ماساژ بازتاب شناسی ( رفلکسولوژی ) است. شما ممکن است روی این مناطق فشار وارد کنید:

* پنجه ها و پاشنه های آنها، چنانچه سردرد یا بافت های ادراری دردناک داشته باشند.

* مرکز تخت کف پای آنها، چنانچه سردرد یا بی خوابی دارند.

* انگشت کوچک کناری از کف پای راست یا کف پای چپ آنها، برای تسکین بافت های پشتی بدن.

* از پشت دست تان برای ضربه های مداوم آرام و آهسته در این مناطق استفاده کنید تا آنها را تحریک کنید. همچنین می توانید این مناطق را با شست هایتان بمالید.

* فشار بیش از حد در این مناطق، به کار نبرید زیرا آنها می توانند حساس شوند. این کار را آرام و سبک شروع کنید؛ سپس اگر ظاهر شخص هنوز راحت و آرام است؛ کمی عمیق تر داخل این مناطق را فشار دهید.

بخش ۳ از ۳:

ماساژ پا برای رفع سردرد
تخفیف ماساژ

ایجاد جوی آرامش بخش:

۱- کف پای شخص را در آب گرم و میوه قاچ شده، بخیسانید: به شخص بگویید که روی یک صندلی راحت بنشیند. سپس ۴ تا ۵ گالن ( ۱۵ تا ۱۹ لیتر ) آب گرم درون یک تغار یا سطل بریزید. یک لیمو ترش، لیمو یا پرتقال قاچ کنید و برش ها را در آب قرار دهید. به شخص بگویید که خیلی آرام کف پاهایش را داخل آب بلغزاند و به مدت ۵ دقیقه در آب، غوطه ور کند.

* تلاش کنید که برش ها را به آرامی مقابل کف پاهایشان بمالید؛ وقتی آنها در آب خیس می خورند.

* ۱ قاشق سوپ خوری ( ۱۵ ml ) نمک دریا را داخل آب، برای اثرات آرامش بخشی بیشتر بریزید.

* ۵ تا ۱۰ قطره از روغن های اساسی مانند اسطوخودوس، عصاره چای یا قرص نعناع را به منظور ایجاد رایحه مطلوب به داخل آب اضافه کنید.

رفع سردرد با ماساژ پا
آموزش ماساژ پا

۲- کف پاهایشان را با یک حوله تمیز خشک کنید. بعد از اینکه شخص از خیسانده شدن در آب ، به مدت ۵ دقیقه، لذت برده است؛ جلوی آنها روی یک چهار پایه یا بالش بنشینید. یک حوله تمیز روی یک بالش قرار داده و آن را در دامن تان جای دهید. هر کف پا را از درون آب بلند کرده و از یک حوله تمیز استفاده کنید تا به آهستگی کف پاهایشان را نوازش کنید تا خشک شوند.

* هر دو کف پاهایشان را از آب خارج کنید یا در یک لحظه، یکی را از جا بردارید. سپس می توانید روی یک پا در یک زمان، تمرکز کنید و اجازه دهید که کف پای دیگرشان به خیسانده شدن در داخل حمام ادامه دهد.

درمان درد با ماساژ پا
رفع خستگی با ماساژ

۳- از ماساژ مرطوب روغن یا لوسیون روی دست هایتان استفاده کنید. دست هایتان را به یکدیگر بمالید تا لوسیون گرم شود. استفاده از یک روغن یا لوسیون به جلوگیری از هر گونه سختی یا اصطکاک بین دستانتان و کف پاهای شخص ماساژ گیرنده، کمک خواهد کرد.

* ماساژ را با روغن یا لوسیونی که از اجزای طبیعی ساخته شده؛ بدهید؛ زیرا برای پوست آرامش بخش خواهد بود. اجزایی مانند کره کاکائو، روغن نارگیل، روغن درخت چای و اکالیپتوس همگی برای یک ماساژ، خوب هستند.

رفع درد با ماساژ پا
آموزش ماساژ پا

۴- یک محیط آرام و ساکت برای ماساژ ایجاد کنید. مجموعه ای که آرامش بخش بوده و برای شخص حالت راحتی و ریلکس ایجاد می کند؛ فراهم کنید و آنها را در ساختار فکری آرامش بخش، برای ماساژ بگذارید. شمع هایی را که بوی خوب می دهد؛ روشن کنید. مطمئن گردید که شدت نور پایین است. موسیقی آرامش بخش پخش کنید.

* شما همچنین می توانید مطمئن گردید که شخص در موقعیت راحتی روی یک صندلی یا تختخوابی با بالش ها و پتوها قرار گرفته است بنابراین آنها راحت هستند.

فواید ماساژ پا
مراکز ماساژ پا

۵- وقتی شما ماساژ می دهید؛ از شخص بخواهید که اظهار نظر کند. به نیاز ها و درخواست های آنها، پاسخ دهید و از آنها بپرسید که آیا حس خوبی دارد؟ آیا تمایل دارید که عمقی تر کار کنم؟ یا آن کار چه حسی دارد؟ به پاسخ آنها گوش کنید و روی نقاطی که حس خوبی به آنها می دهد؛ تمرکز کنید. تنها زمانی که از شخص رضایت می گیرید ؛ ماساژ عمیق تر به یک منطقه بدهید. مطمئن شوید که آنها با وجود عمیق تر کار کردن شما، راحت هستند؛ طوری که ناراحتی یا درد را در طول ماساژ، تجربه نمی کنند.

ماساژ سنتی پا
نقاط حساس پا

۶- به طور منظم، ماساژ دادن کف پاهایشان را تمرین کنید. به عادتی برسید که به شخص یک بار در هفته، ماساژ می دهید. زمانی را انتخاب کنید که می دانید آنها به خلاص شدن از استرس، نیاز خواهند داشت مانند درست بعد از کار یا در شب بعد از شام. ماساژ دادن به آنها را تمرین کنید طوری که کار شما بهتر شود و بیاموزید که آنها در طول ماساژ کف پا، به چه چیزی پاسخ مناسب می دهند.

* شما همچنین می توانید حرکات ماساژ عمقی تر را روی آنها، امتحان کنید وقتی که کار های پایه ای را راحت تر انجام دادید. این کار به شما اجازه خواهد داد تا ماساژ های کف پا را عمیق تر انجام داده و واقعا افراد را به سطح بعدی هدایت کنید.

بازدید: 478

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 4 =