شنا در آب سرد و زمستان فواید بسیار زیادی برای انسان ها دارد که شاید برخی افراد با این تصور غلط که فقط باید در فصل گرم سال شنا کرد یا آب سرد موجب بیماری و … می شود از فواید شگفت انگیز شنا غافل می شوند.

یه گزارش پول تیکت؛ شنا در فصل زمستان و در آب سرد فواید بسیار زیادی بر بدن انسان ها دارد. در واقع قبل از اینکه انسان بتواند آب را گرم کند استفاده از آب سرد برای شستشوی بدن و شناکردن از قدیم الایام رایج بوده است. اشراف زادگان دوره ادوارد هفتم نیز به طور منظم از آب سرد استفاده می کردند. اگر این کار بدرستی و از راه صحیح انجام گیرد اثرات مثبت و احساس روانی خوبی در افراد پدید می آورد. امروزه هم افرادی با اعتقادات مذهبی و یا برای هیجان و داشتن تجربه جدید و برخی دیگر نیز برای سلامتی و استفاده از فواید آن در آب سرد شنا می کنند.

فواید شنا در آب سرد

غالباً در افرادی که دیوانه وار علاقمند آب های سرد هستند اضافه وزن، بی حالی، پوست نامناسب، موهای نازک وجود ندارد. این ورزش جوان و باب روز که ظاهری خوب به پوست می‌دهد و انرژی زایی خیلی زیادی ایجاد می کند را امتحان کنید. این ورزش در خود چه رازی دارد؟ آیا به صورت مستمر در معرض آب سرد قرار گرفتن به نفع سلامتی واقعی می باشد و آیا در دسترس همگانی این ورزش بدون گرایش های خود آزاری هست؟

حوضچه آبسرد استخر

افزایش سیستم ایمنی بدن

مطالعات گسترده ای در مورد اثرات آب سرد بر روی سیستم ایمنی بدن انجام شده است. آب سرد باعث می شود تعداد گلبولهای سفید خون افزایش یابد که این فرآیند باعث تقویت واکنش دفاعی بدن در شرایط خاص می شود. به همین دلیل افرادی که در آب سرد شنا می کنند به ندرت مریض می شوند. جالب است که بدانید بر خلاف تصور اکثر مردم شنا کردن در فصل زمستان اگر با مراقبت های بعد از استخر همراه باشد نه تنها هیچ ضرری ندارد بلکه بسیار برای بدن انسان مفید است و بنابراین به هیچ وجه نباید از این مزینه غافل شد.

با استفاده از حوضچه آب سرد، سیستم ایمنی شما دچار شوکی می‌شود که موجب تحریک سیستم ایمنی بدن و فعالیت بهتر آن می‌شود. از آنجایی که سیستم ایمنی ما بهترین سد برای مقابله با بیماری‌ها است با تقویت آن ورد میکروب‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها به بدن کاهش پیدا می‌کند. تقویت سیستم ایمنی باعث می‌شود دیگر کمتر به بیماری‌‌های رایج مانند سرماخوردگی مبتلا شوید. 

افزایش سیستم ایمنی بدن با شنا در آب سرد

بالا بردن اندروفین

هنگام شنا در آب سرد مغز اندروفین رها میسازد که همین موضوع باعث می شود اگر دردی در وجودمان داشته باشیم آن را فراموش کنیم. اندورفین ها باعث می شوند که مغز ما احساس خوبی داشته باشد. همچنین شنا کردن در آب سرد یک ورزش است و تاثیر مثبت ورزش برای مقابله با افسردگی نیز ثابت شده است پس با ثبت نام کلاس شنا سلامتی را به خود هدیه دهید.

مزایای شنا در آب سرد

افزایش گردش خون

یکی دیگر از تاثیرات شنا در فصل زمستان و در آب سرد رفع گرفتگی از رگ ها، شریان ها، مویرگ ها می باشد آب سرد باعث می شود قلب سخت تر کار کند و رگ ها خون را با شدت بیشتری حرکت دهند . شناگری که مدتی در آب سرد شنا کرده در بیرون آب گردش خون بهتری خواهد داشت حتی برخی این کار را به صورت محدود برای افراد مسن و آسیب پذیرتوصیه میکنند تا بتوانند افزایش توان بدن در سرمای زمستان مقابله بهتری داشته باشند.

افزایش میل جنسی

درگذشته برای سرکوب کردن میل جنسی از آب سرد استفاده می کردند اما واقعیت این است که با استفاده از آب سرد، بدن استروژن و تستوسترون بیشتری تولید میکند، که باعث افزایش میل جنسی می شود. و با افزایش میل جنسی به طبع اعتماد به نفس و عزت نفس افراد بالاتر خواهد رفت و خلق و خوی بهتری نیز خواهند داشت.

افزایش کیفیت خواب

پزشکان می‌گویند انسان‌ها در دمای بالا خواب راحت‌تری را تجربه می‌کنند. همین اصل برای استفاده از حوضچه آب سرد نیز برقرار است. زمانی که دمای بدنتان کاهش می‌یابد به خواب رفتن آسان‌تر می‌شود و می‌توانید به راحتی وارد خواب عمیق شوید.

سوزاندن بیشتر کالری

به طور کلی ورزش شنا راهی است برای سوزاندن کالری ها، حالا هرچقدر آبی که در آن شنا می کنیم سردتر باشد باعث می شود تا جنب و جوش بدن برای افزایش دمای درونی بیشتر شود . و این جنب و جوش درونی باعث می شود تا در آب سرد کالری بیشتری سوزانده شود. این کالری را می‌‌توانید با استفاده از جکوزی و سونای پارک‌های آبی نیز بسوزانید.

فواید شنا در آب سرد

کاهش استرس

استرس یک شیطان در جهان مدرن است. وقتی استرس سراغ انسان می آید، باعث اندوه و ناراحتی می شود و برعکس کاهش استرس موجب به وجود آمدن احساس بهتر، نگاه خوش بینانه تر به زندگی ، و انعطاف پذیری بیشتر میشود.

شنا در آب سرد امکان کاهش استرس بر جسم و ذهن را فراهم می سازد. در بسیاری از مطالعات در مورد ارتباط بین آب سرد و کاهش استرس گفته اند. شناگران آب سرد به طور طبیعی آرام ترند و در مواجهه با سختی قوی تر هستند. همچنین می‌توانید رفتن به مراکز ماساژ تهران استرس و خستگی را از تن خود بیرون کنید.

اگر وارد جکوزی سرد شوید، ضربان قلب شما بیشتر می‌شود و به 100 ضربان در دقیقه درمی‌آید؛ این کار فرآیند بدنتان را گرم می‌کند. شواهد نشان می‌دهند که افراد پس از رفتن به حوضچه آب سرد، آرامش بیشتری پیدا می‌کنند و از میزان استرسی که در طول روز داشته‌اند کاسته می‌شود. لازم است بدانید افرادی که افسردگی خفیف دارند یا از مشکلاتی مانند بدخلقی و ناراحتی رنج می‌برند با استفاده از حوضچه آبسرد می‌توانند درمان شوند و انرژی و نشاط را به خود هدیه دهند.

بهبود درد عضلات

با رفتن به حوضچه آبسرد، دردهای عضلانی‌ای که از قبل داشتید بهبود می‌یابد. آب سرد این حوضچه به علت دمای پایینی که دارد موجب بسته شدن عروق خونی شده و فشار خون در عروق کاهش می‌یابد این عمل سبب درمان التهابات عضلانی و دفع لاکتیک اسید می‌شود. شناگران برای درمان دردهای پس از شنا می‌توانند از این روش بسیار کارساز استفاده کنند.

تاثیر بر روی پوست و زیبایی

آب سرد و یخ باعث کوچک شدن و بسته شدن منافذ پوستی می‌شود. اگر می‌خواهید پوستی مانند یک کودک داشته باشید باید در هفته یک بار به حوضچه آب سرد بروید. همچنین موی سر تقویت پیدا می‌کند و ظاهری زیبا را به شما می‌دهد. برای استفاده از این وسیله تنها نیاز است خرید بلیط استخر نزدیک به خود را انجام دهید.

مضرات شنا در آب سرد

هر چیزی علاوه بر فواید مثبتی که دارد، در کنار خود مضرات و زیان‌های نیز دارد که ممکن است برای برخی از افراد پیش بیاید. برای کاهش این مضرات توصیه می‌کنیم بیشتر از 15 دقیقه از این وسیله استفاده نکنید. مدت ماندن و استفاده از حوضچه آب سرد 10 الی 15 دقیقه است.

خطر ابتلا به سرماخوردگی

آب سرد و سرما بدن را دچار سرماخوردگی می‌کند برای همین اگر مدت طولانی در آب سرد بمانید ممکن است دچار تب و سرماخوردگی شوید. برای حل این مشکل می‌توانید ویتامین c مصرف کنید و به تدریج از دوش سرد استفاده کنید تا کم کم بدنتان مقاومت پیدا کند.

گرفتگی عضلات

اگر زمانی که  بدن در زمان فعالیت بوده به صورت یکدفعه وارد حوضچه شوید، بدن با درد گرفتگی عضلات همراه می‌شود. این شرایط مانند لیوانی است که گرم و سرد می‌شود و در نهایت می‌شکند؛ اما از آنجایی که بدن انسان شکستنی نیست حداقل درد عضلانی می‌گیرد😅

ضررهای شنا در آب سرد

خطر بروز مشکلات قلبی عروقی

متخصصان توصیه می‌کنند که از استفاده از سونا بعد یا قبل استخر خودداری شود چرا که این کار موجب انقباض و انبساط رگ‌های عروقی می‌شود؛ پس برای بدن بسیار خطرناک است.

دمای استاندارد برای شنا در آب سرد

دمای آب سرد، میان 10 الی 20 درجه است. در دماهای پایین‌تر ممکن است این استخر درمانی کاربرد مثبت خود را از دست بدهد و تنها شما را بیمار کند. پس از گذشت زمان و تعامل آب با بدن، دمای حوضچه افزایش پیدا می‌کند تا جایی که با دمای بدن یکی شود؛ برای حل این مشکل باید از مکانیزم کاهش آب استفاده کنید.

افرادی که نباید در آب سرد شنا کنند

به دلایلی برای سلامتی، برخی از افراد نباید در آب سرد شنا کنند. این افراد عبارت‌اند از:

  • افراد کهنسال و سالخورده
  • کودکان و نوجوانان
  • زنانی که در دوران قاعدگی یا همان پریودی هستند.
  • افرادی که سرگیجه و ضعف بدنی دارند.
  • بعد از خوردن غذا توصیه می‌شود استفاده نگردد.