استخر در بارداری مفید است یا خیر؟ خانم‌های باردار، اغلب در مورد رفتن به استخر در دوران بارداری نگرانی دارند و این سوالی است که ذهن آنها را مشغول کرده است؛ بسیاری بر این باورند که ممکن است این موضوع به کودک آن‌ها آسیب برساند.

شنا، یکی از ورزش‌های مفید در آب است که به افزایش سلامتی افراد کمک می‌کند و زنان باردار نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ اما قطعا یک مادر باردار، برای رفتن به استخر در دوران حاملگی نگرانی‌هایی دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به آیا کلر استخر برای زن باردار ضرر دارد؟ تاثیر استخر قبل از بارداری چگونه است؟ استخر برای زن باردار خوبه یا نه؟ و … اشاره کرد. این قبیل سوالات تنها بخشی از نگرانی‌های یک مادر باردار است که در این مقاله از پول تیکت، به بررسی هر یک از این موارد می‌پردازیم. پس همراه ما باشید.

آیا رفتن به استخر در دوران بارداری ضرر دارد؟

شنا و ورزش در آب، یکی از انتخاب‌های ایمن برای دوران بارداری به شمار می‌رود، که در صورت تایید پزشک، مادر باردار نیز می‌تواند مانند سایرین از این تفریح استفاده کند. زمانی که یک خانم باردار می‌شود، لیستی از باید و نبایدها پیش روی او قرار می‌گیرد.

بسیاری بر این باورند که استخر در بارداری و شنا نیز برای آن‌ها و فرزند دلبندشان ضرر دارد؛ اما در صورت عدم منع پزشک، این ورزش، یکی از ایده‌آل‌ترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. آیا استخر برای زن باردار ضرر دارد؟ در ادامه، با بررسی فواید شنا در دوران بارداری به این سوال پاسخ می‎‌دهیم:

کاهش دمای بدن

رفتن به استخر در دوران بارداری، به کاهش دمای بدن فرد کمک می‌کند؛ زنان باردار، سرعت تنفس بیشتری دارند و با کوچکترین فعالیت‌ها، دچار تعریق می‌شوند. این عمل، که یک مکانیسم طبیعی بدن است، در واقع برای حفاظت از جنین در برابر گرمای بدن صورت می‌گیرد.

در دوران حاملگی، جریان خون افزایش یافته و متابولیسم بدن بیشتر می‌شود؛ این موضوع همراه با دیگر تغییرات فیزیولوژی بدن در دوران بارداری، باعث ایجاد احساس گرمای بیشتر می‌شوند. ورزش شنا، به شما کمک می‌کند تا گرمای بدن خود را کمتر حس کرده و آن‌را خنک نگه دارید.

رفع حالت تهوع

مادران باردار، علایم بارداری متفاوتی را با یکدیگر تجربه می‌کنند. بسیاری از افراد، از تهوع صبحگاهی در دوران حاملگی رنج می‌برند و برخی دیگر در تمام روز با این حالت تهوع درگیر هستند؛ البته، قرص‌ها و داروهای مختلفی برای رفع تهوع بارداری وجود دارد اما بهترین روش برای آن، شنا کردن است.

شنا می‌تواند به دلیل احساس آرامش و راحتی که به فرد می‌دهد، در رفع این حالت، اثر مفیدی داشته باشد.

تقویت عضلات و توانمندی بدن

در شنا، نسبت به ورزش‌های دیگر، فشار کمتری به بدن وارد شده و تا میزان 90% از وزن شما را کاهش می‌دهد؛ بنابراین اگر در بارداری دچار کمردرد، خمیدگی بدن به دلیل فشار ناشی از بزرگ‌شدن شکم و یا انحراف لگن شده‌اید، رفتن به استخر برای شما مفید است.

شنا علاوه بر بهبود جریان خون، به تقویت عضلات، افزایش استقامت بدن، تناسب اندام، انعطاف‌پذیری و افزایش آمادگی جسمانی بدن نیز کمک می‌کند. همچنین می‌توانید با انجام حرکات ایروبیک و پیاده‌روی در آب، زایمان خود را تسهیل کنید.

بهبود روحیه و کاهش استرس

در دوران بارداری، بسیاری از مادران دچار بی‌خوابی شده و به دلیل تغییراتی که در بدن آن‌ها رخ می‌دهد و همچنین ترشح هورمون‌ها، دچار تغییرات خلقی شده و فشارهای روحی را تجربه می‌کنند. رفتن به استخر در بارداری، علاوه بر بهبود روحیه مادر باردار و کاهش استرس او، به سلامت جنین نیز کمک می‌کند.

در پاسخ به این سوال که آیا استخر برای زن باردار ضرر دارد؟ می‌توان گفت که در صورت مشورت با پزشک و عدم ممنوعیت‌های پزشکی، رفتن به استخر در دوران حاملگی برای یک مادر باردار بسیار مفید است.

تاثیر استخر قبل از بارداری

به افرادی که قصد بارداری دارند توصیه می‌شود که پیش از اقدام برای آن، به سلامت جسم و روح خود توجه کنند. ورزش‌کردن به صورت منظم قبل از بارداری به افراد کمک می‌کند تا باروری و فرآیند زایمان راحتی داشته باشند. به زنانی که سندروم تخمدان پلی‌کیستیک یا اضافه وزن دارند، پیشنهاد می‌شود که برای باروری آسان، ورزش را قبل از بارداری در لیست برنامه‌های روزانه خود قرار دهند؛ یکی از این ورزش‌ها، شناکردن است. شنا با تقویت سیستم قلب و عروق، بهبود تنفس و تقویت عضلات در باروری و زایمان تاثیرگذار است.

ممکن است برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که رفتن به استخر چقدر کالری می‌سوزاند. این موضوع به مواردی مانند وزن و نوع فعالیت شما بستگی دارد؛ اما به طور کلی، شنا برای افرادی که وزن بالایی دارند، بسیار مفید خواهد بود.

استخر در سه ماه اول بارداری

آیا استخر در ماه اول بارداری ضرر دارد؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از مادران را به خود مشغول کرده است. در سه ماه اول بارداری، ممنوعیتی برای رفتن به استخر برای مادران وجود ندارد؛ اما در این زمان، لازم است تا از رفتن به سونا و جکوزی خودداری شود. در این مکان‌ها، دمای بدن بالا رفته و جریان خون افزایش می‌یابد و به دنبال آن، میزان اکسیژن دریافتی مادر و جنین کم می‌شود.

رفتن به استخر در سه ماه اول بارداری و 30 دقیقه شنا به صورت روزانه به وضعیت جسمانی مادر کمک کرده و در صورت وجود حالت تهوع، با آن مقابله می‌کند. لازم به ذکر است، برای مدت طولانی در آب نمانید و هر 20 دقیقه یکبار، برای حفظ و کنترل آب بدن، آب بنوشید.

آیا استخر رفتن در اوایل بارداری ضرر دارد؟ همراه با تمام فواید مثبت شنا برای یک مادر باردار، اما اگر دارای سابقه مکرر سقط جنین، جفت پایین، دهانه رحم کوتاه، خونریزی و لکه‌بینی دارید، لازم تا از استخر رفتن در اوایل بارداری بپرهیزید.

استخر در سه ماه دوم بارداری

همراه با رشد جنین و گذشت مدتی از بارداری، به جز موارد خاص، ممنوعیتی برای رفتن به استخر و شنا وجود ندارد. با این وجود بهتر است، به دلیل افزایش وزن بارداری، حرکات خود را کاهش داده و هنگام راه رفتن در کنار استخر، مراقب سرخوردن باشید.

رفتن به استخر در ماه آخر بارداری

رفتن به استخر در ماه هشتم بارداری باعث احساس راحتی و سبکی مادر باردار می‌شود. در ماه آخر بارداری شما می‌توانید با انجام حرکات سبک مانند ایروبیک و پیاده‌روی در آب شنای ایمن را تجربه کنید. اگر قبل از بارداری به صورت حرفه‌ای شنا را تمرین می‌کردید، اکنون می‌توانید کرال پشت را انجام دهید.

آیا کلر استخر برای زن باردار ضرر دارد؟

با این که تاکنون گزارشی مبنی بر تاثیر مضر مواد شیمیایی مانند کلر بر جنین و مادر باردار دریافت نشده است، اما بهتر است در این دوران به استخرهایی بروید که دمای پایین‌تری دارند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، وجود مواد ضدعفونی‌کننده‌ای مانند کلر، عوارض بارداری ایجاد نمی‌کند.

استخرهایی که در آن‌ها از کلر استفاده نمی‌شود خطر ابتلا به عفونت را در افراد افزایش می‌دهد؛ بنابراین می‌توانید از استخرهای روباز استفاده کنید که در آن‌ها میزان انباشتگی کلر کمتر باشد.

موارد ممنوعه برای شنا در دوران بارداری

استخر برای چه کسانی ضرر دارد؟ شنا در دوران بارداری بسیار کمک‌کننده است و مادران باردار می‌توانند از این ورزش و تفریح آبی استفاده کنند. اما برخی از زنان باردار نیز دارای شرایط خاصی هستند. در صورت وجود هر کدام از موارد زیر، لازم است تا از هر فعالیت ورزشی در آب خودداری شود:

سخن پایانی

در این مقاله، به پرسش‌ها و نگرانی‌های یک مادر باردار مانند آیا کلر استخر برای زن باردار ضرر دارد؟ استخر برای زن باردار خوبه یا نه؟ و تاثیر استخر قبل از بارداری پاسخ دادیم. شنا، یک ورزش و تفریح محبوب آبی است که به سلامت جسم و روح افراد کمک شایانی می‌کند. یک مادر باردار نیز می‌تواند با مشورت پزشک خود و در صورت عدم ممنوعیت‌های پزشکی، برای رفتن به استخر در دوران حاملگی اقدام کند. به طور کلی، استخر در بارداری برای اکثر افراد مفید است و در کاهش درد و استرس آن‌ها تاثیر دارد.

در استخرهای کشور، امکاناتی را برای مادران باردار در نظر گرفته‌اند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ لیستی از بهترین استخرهای شهرهای مختلف مانند تهران، قم، مشهد، اصفهان، تبریز و … در پول تیکت گردآوری شده است. شما می‌توانید به صورت آنلاین و در کمترین زمان، بلیط استخر را رزرو کنید.