در این مقاله، در ادامه سری مطالب قبلی با راهکارهایی برای تبدیل شدن به یک شناگر حرفه ای که می خواهد در سطوح پیشرفته شنا کند آشنا خواهیم شد.

به گزارش پول تیکت؛ سلسله مطالب راهکارهایی برای انجام بهتر شنا و تبدیل شدن به یک شناگر حرفه ای را پیش از این در دو سطح شناگر مقدماتی و شناگر متوسط را آموزش دیدیم و در این مقاله که بخش سوم و پایانی این سری آموزش می باشد با راهکارها و انجام کارهایی که به کمک می کند تا یک شناگر حرفه ای و پیشرفته تبدیل شویم را مرور خواهیم کرد.

چگونه یک شناگر حرفه ای و پیشرفته شویم؟ با این راهکارها:

۱- مربی بگیرید. اگر کسی را داشته باشید که شما را به چگونگی ضربه ها، تنفس و تکنیک تان، آگاهی دهد راهی عالی برای رسیدن به چشم انداز جدید چگونه رسیدن به سبک شنایتان پیش رو دارید. یک مربی خوب که روی کف استخر می ایستد و با گروهی از شناگران کار می کند؛ بهترین راه به منظور بهبود تمام اجراهای شنای شما می باشد.

* اگر نتوانستید مربی پیدا کنید؛ دوست شناگری که تکنیکهایش را تحسین می کنید برای نظارت بر تمرین هایتان پیدا کنید.

رکورد کردن شنا

ثبت عملکرد شنا

۲- اوضاع خودتان را ثبت کنید. گذشته از مربی، اوضاع شنای خود را ثبت کنید. این کار روشی خوب برای رسیدن به چشم انداز چگونگی حرکت شما در آب است. شما عادات بدی ممکن است داشته باشید که از آنها آگاهی ندارید؛ همچنین دارای قدرت‌هایی هستید که می توانید آنها را بهتر کنید.

۳- بین ضربه های بلند و ضربه های کوتاه خود، تعادل را ایجاد کنید. یک ضربه بلند عالی است؛ شما از نیروی محرکه استفاده خوب برای کشیدن و سرخوردن می کنید. ضربه کوتاه هم خوب است؛ ولی انرژی خود را با ضربه های خیلی کوتاه و تکه تکه هدر می دهید.

آموزش شنای حرفه ای

شناگر حرفه ای شدن

* سرعت ضربه هایتان را بدانید؛ این کار سیمای قدرتمندی دارد زیرا به شما امکان ایجاد تغییرات مورد نیاز در ضربه هایتان برای بهبود سبک شنایتان را می دهد.

* از یک مربی یا دوست بخواهید که زمان ده ضربه شما را با کرونومتر اندازه بگیرد. البته این شامل شیرجه ها یا ترک کردن ها نباشد فقط شنای منظم مورد نظر است. تعداد ضربه هایی که در ده ثانیه می زنید؛ بشمارید. این سرعت ضربه شما است. ضربه هایتان را هر چقدر مورد نیاز است؛ تنظیم کنید.

شناگر حرفه ای شدن

آموزش شنا

۴- به دنبال مسافتهای طولانی شنا در محدوده اطراف خود باشید تا شناگر حرفه ای تری شوید. یک رویداد مسافت طولانی هر مسافت شنایی بیشتر از ۱۶۵۰ یارد یا ۱۵۰۸٫۸ متر است. همچنین هر زمانی می تواند باشد یک ساعت یا حتی بیشتر از یک ساعت طول بکشد. می تواند در یک استخر یا داخل هر جسم پر آب باشد. پس شناگر حرفه ای باید به این موضوع اهمیت زیادی دهد.

* شنای مسافتهای طولانی، روشی موثر برای تمرکز مهارتهایتان برای یادگیری یک رویداد سرگرم کننده است. با دوستانتان یک آخر هفته قرار بگذارید و لذت آن را ببرید.

عینک شنای حرفه ای

انتخاب عینک شنا

بدست آوردن تجهیزات لازمه برای شناگر حرفه ای شدن :
۱- عینک شنای راحت بگیرید. آنها چشمانتان را از سوزش کلر، حفظ می کنند. وقتی به آنها عادت کنید؛ تمامی راههای جدید برای تماشای دنیا را کشف می کنید.

* عینک شنایی بخرید که به بینی فشار نیاورد. عینک خوب باید راحت و آسوده بوده و بینی را اذیت نکند.
* عینک را جلوی صورتتان هل دهید. اگر عینک به جلوی چشمانتان چسبید؛ این نشانه خوبی است که وقتی در آب هستید؛ آب از عینک، نشت نمی کند.

۲- کلاه شنا بخرید. کلاه شنا موها را در برابر آسیب کلر حفظ کرده و موهایتان را در حین شنا، دور از صورتتان نگه می دارد. مهمترین اثر کلاه شنا، هیدرو دینامیک تر کردن (آب پویایی) شما، در آب است.

* کلاه های لاتکس (latex) به خوبی در مقابل کلر محافظت می کنند؛ اما پوشیدن و برداشتن آنها، دشوار است. ریختن مقدار کمی از پودر تالکوم در کلاه؛ قبل از پوشیدن آن و زمانی که کلاه خشک باشد؛ به پوشیدن و درآوردن کلاه کمک می کند. اگر به لاتکس آلرژی دارید؛ از آن استفاده نکنید.

* کلاه های شنای سیلیکون (silicone) ، اگر چه کمی گرانتر هستند؛ ولی محبوبترین کلاه ها می باشند. آنها به طور رایج توسط افراد با موی متوسط تا بلند، استفاده می شوند. آنها موها را به خوبی در برابر آب، محافظت می کنند و به اندازه کافی برای پوشیدن و در آوردن کلاه، انعطاف پذیر هستند؛ اگر چه راحت تر از سرتان سر می خورند.

انتخاب بهترین کلاه شنا

کلاه شنای حرفه ای

* کلاه های شنای لیکرا (lycr) راحت تر بوده و از سیلیکون یا لاتکس، با دوام تر هستند؛ اگر چه آنها ضد آب نبوده و در بیشتر اوقات شنا، تمایل به سر خوردن دارند.

* کلاه های شنای نئوپرین (neoprene) برای گرم نگه داشتن سر در آب سرد، عالی هستند. آنها ضخیم به نظر می رسند و اغلب بوی خاصی دارند. ولی آنها برای شنا در فضای آزاد مثل رودخانه ها، دریاچه ها و مخازن آب بهترین گزینه می باشند.

* کفش با همان فین شنا بخرید. استفاده از فین شنا، حالت بدن شناگر و تکنیکهایش را بهبود می بخشد. مهمتر از آن، آنها می توانند برای قوی تر کردن لگد های شما به منظور جلو راندن بهتر شما در آب، استفاده گردند. این نیروی محرکه به شما زمان لازم برای تمرکز روی تکنیک ضربه ای خود را می دهد.

فین مناسب شنا

انتخاب کفش و فین شنا

* استفاده از کفش و فین شنا، به شما حس برش سریع در آب را می دهد. به یاد داشته باشید؛ وقتی پره های شنا را در آوردید؛ سعی در تقلید این حس بکنید.

* لگد زدن موثر، بخش درخشان استفاده از کفش شنا است؛ به خصوص اگر شما می خواهید لگد زدن متقاطع را انجام دهید؛ فین شنا برای حفظ مسافت صحیح، به شما فشار خواهد آورد. آنها همچنین به افزایش قابلیت انعطاف قوزک پای شما، کمک می کند زیرا که حالت پاهای شما را مطابق جهت جریان آب، قرار می دهد.

۴- لباس و مایو مناسب شنا بخرید. این کار اولین نشانه تعهد به شنا است. مایو های دو تیکه و تجملات غیر ضروری را دور بریزید؛ آنچه باقی می ماند؛ استوار و محکم ماندن و مطابق جهت جریان آب، پیش رفتن است. بهتر است که به اهدافتان فکر کنید. آیا در واقعیت استخر طویل چندین یاردی را روزانه می پیمایید یا فقط چندین بار در هفته شنا می کنید؟شناگر حرفه ای ؟

مایو برای شنای حرفه ای

لباس و مایوی شنا

* اگر زمان زیادی را در آب می گذرانید و به درستی به آن اهمیت می دهید؛ جنسی از مخلوط پلی استر بخرید. آنها می توانند سالها دوام بیاورند.

* اگر شما هر روز به استخر نمی روید؛ پوشش شنای لیکرا (lycra ) بخرید. آنها نرم و راحت هستند و برای خاصیت کشش پذیری بالا شناخته شده می باشند. همچنین در نظر داشته باشید که هیچ ماده ای به کلر، غیر قابل نفوذ نیست؛ بنابراین همیشه به دستور العمل تولیدات، دقت نمایید.

انتخاب لوازم حرفه ای شنا

لوازم حرفه ای شنا

۵- بوی کششی (شناور کششی) و تخته ضربه بخرید. هر دوی اینها طراحی شده اند تا برای بهتر قوی کردن تکنیک هایتان، بازوها و پاهایتان را عایق دار کنند. در حالی که آنها اکیدا ضروری نیستند (شما می توانید همان تاثیر را با نگه داشتن دستانتان کنار هم و تمرکز مطلق روی لگد هایتان و یا با تا کردن پاهایتان و تمرکز مطلق روی ضربه هایتان، بدست آورید) وقتی شما در آب حرکت می کنید؛ آنها برای حمایت از بازوها و پاهایتان، عالی هستند.

* شناور کششی و تخته ضربه، در صورت آسیب دیدگی شما، ابزار مفیدی می باشند.شما می توانید؛ همزمان هم تمرینات را ادامه داده و هم قسمت آسیب دیده بدنتان را استراحت بدهید.

بدنسازی و آمادگی جسمانی

ورزش آمادگی جسمانی

ورزش کردن بیرون از آب و در زمین خشک:
۱- روی تحمل عضلات مورد نیاز شنا، تمرکز کنید. برای تمرینات اندام بالایی که پایداری قدرتمند را ایجاد می کنند؛ عضلات پشت، دو سر، شانه، سه سر باید بخش پررنگ تر قضیه در نظر گرفته شوند. اگرچه تحمل تکرار های بالا برای پاها، مورد نیاز است. ادغام حداکثر تکرار جلو رفتن و استراحت با حرکت شلاقی پاها در شنا، تحمل و پایداری را بهبود می بخشد.

بدنسازی و وزنه

وزنه زدن و بدنسازی

۲- از اطاق وزنه استفاده کنید. خم شدنهای عضلات دو سر و جداگانه روی عضله سه سر، عضلات شکمی و عضلات پایین کمر کار کردن؛ همگی ورزشهایی عالی برای عضلات شنای شما هستند.

* آنها باید با وزنه ای نه سبک نه سنگین و با تکرار بالا انجام شوند ( ۲۰-۱۵ در هر دوره تمرین)

ورزش حرفه ای با کش

ورزش با کش

۳- از بندهای کششی لاستیکی استفاده کنید. آنها را به یک درخت یا دسته در، محکم کنید. بگذارید مقاومت طبیعی به همان روشی که آب اثر می کند؛ بر روی شما تاثیر بگذارد.

* مطمئن گردید که نوارهای لاستیکی را به وسیله واقعا ثابتی، محکم بسته اید. یک تکان ناگهانی از وسیله ای خرد کننده؛ می تواند منجر به آسیب شود.

پیشرفت ورزشی با دویدن

دویدن و ورزش حرفه ای

۴- بدوید؛ دوچرخه سواری کنید؛ پارو بزنید؛ برقصید و از ماشین اسکی واره (الیپتیکال) یا ماشین پلکانی استفاده کنید. مشغول کردن خودتان با فعالیت‌های قلبی- عروقی، همیشه به سلامت عمومی شما کمک کرده و با تندرست نگه داشتن شما به طور فعال، به بدنتان به منظور آمادگی دوباره برای ضربه خوردن توسط آب، کمک خواهد کرد.

پایان