شنا از جمله ورزش هایی است که به خودی خود خطری برای شناگر ندارد، مگر اینکه افراد نسبت به استفاده از استخرها و اماکن ورزشی آبی مجاز بی توجه باشند و در هر نقطه ناامنی تن به آب بزنند.

به گزارش پول تیکت؛ با ورود به فصل تابستان، تعطیلی مدارس و گرمای هوا موج استفاده از ورزش های آبی، خصوصا شنا افزایش چشمگیری خواهد یافت و فروش بلیت استخر و اماکن ورزشی آبی مجاز به اوج اهمیت خود می رسد.

شنا، از جمله ورزش های مفرح و مفیدی است که به خودی خود نه تنها باعث ایجاد مشکل و آسیب برای افراد نمی شود بلکه کاربرد کمک به کاهش آسیب دیدگی و درمان افراد دچار مشکلات جسمی را نیز دارد با این حال قطعا این بدین معنا نیست که شما می توانید در هر نقطه ای که در آن آب وجود داشته باشد به شنا بپردازید و لازم است نکاتی را رعایت کنید. از جمله اینکه برای شنا کردن از استخرها و اماکن ورزشی مجاز استفاده کنید.

چرا باید از استخرها و اماکن ورزشی آبی مجاز استفاده کرد؟

استفاده از مراکز معتبر و تحت نظارت وزارت بهداشت و سازمان تربیت بدنی امری ضروری و حائز اهمیت است همچنین قرار گرفتن سرویس‌های بهداشتی قبل از دوش و حوضچه پاشویه از نکات قابل توجه در بنای فیزیکی استخرهاست و از انتقال میکروب‌ها و آلودگی‌ها به آب استخر جلوگیری می‌کند.

اماکن ورزشی شنا شامل استخرها ( روبار و سرپوشیده، و…) استگاه های ساحلی، بخش محافظت شده ی دریاها و دریاچه ها است که باید مجوزهای لازم و مربوطه را از سازمان تربیت بدنی دریافت کرده باشند. اگر مکانی که می خواهید آن را برای شنا کردن استفاده کنید دارای مجوزهای مربوطه و شرایط حفاظت شده نباشند ضروری که از حضور در آن مکان جدا خودداری کنید.

همچنین استخری که شما آن را برای شنا استفاده می کنید باید حتما دارای دمای آب مناسب، رعایت شدن کامل اصول بهداشتی، استفاده از نجات غریق، عدم اجازه ورود به افرادی که بدنشان دارای خراش و زحم است، دمای محیطی استاندار، طول و عرض مناسب و … باشد و چنانچنه در استخرها و اماکن ورزشی آبی این نکات رعایت نشده باشند باید جدا از حضور در چنین محیط هایی خودداری کنید.

البته افراد نیز هنگام مراجعه باید حتما از وسایل شخصی مانند حوله، مایو، دمپایی و کلاه شنا استفاده کنند و از استفاده به صورت مشترک یا اجاره‌ای به طور جدی خودداری ورزند.

بنابراین علاوه بر توجه به استاندر بودن محیطی که آن را برای شنا انتخاب کرده اید برای پیشگیری از انتقال میکروب‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها باید بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کرده و اگر فردی مبتلا به بیماری‌های پوستی، قارچی، عفونی و قابل سرایت است، از مراجعه به استخر خودداری کند.

 توجه داشته باشید که دمای استخرها یکی دیگر از موارد مهم و قابل توجه است که بالا بودن آن (بیش از ۳۰ درجه سانتی‌گراد) در برخی افراد موجب وقفه تنفسی می‌شود. بنابراین اگر در فصل تابستان می خواهید به شنا بپردازید با توجه به گسترش استفاده از استخرها و اماکن ورزشی به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید.

صافی و شفافیت هم دیگر نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنید. آب استخر باید به حدی باشد که یک صفحه سیاه و سفید در عمیق‌ترین نقطه استخر به راحتی دیده شود.

ذکر این نکته نیز ضروری است که چنانچه شما محیطی را برای شنا انتخاب کردید که ظاهرا مجوزهای لازمه را کسب کرده اما نکات بهداشتی را رعایت نکرده یا شرایط برای شنا و استفاده از استخر فراهم نبود نبود. می توانید در صورت مشاهده هر گونه تخلف مراتب را به معاونت بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی محل زندگی خود اطلاع دهید تا از فعالیت استخرهای غیر مجاز جلوگیری شود.

و در پایان اجتناب از حضوردر کانال ها، بخش غیر مجاز و محاظت نشده ی دریاها و دریاچه ها و … نکته بسیار ضروری که شما باید حتما به آن دقت کنید.