با مهمترین ” نکات بهداشتی ” هنگام استفاده از استخر و مکان های آبی بیشتر آشنا شویم

تعداد بازید : 109 نفر تاریخ انتشار : دوشنبه 9 مرداد 1396

نکات ایمنی استفاده از استخر

ورود به استخرها و مکان های آبی که به صورت گروهی از آن استفاده می شود مستلزم رعایت نکات بهداشتی از سوی مراجعه کنندگان است که ما در این مطلب به مهمترین ها اشاره خواهیم کرد.

به گزارش پول تیکت؛ استخرها و مکان های آبی به همان اندازه که برای اکثر مردم از جذابیت بالایی برخودار هستند و افراد در تمام رده های سنی برای موارد مختلف به آن مراجعه می کنند به همان اندازه هم می توانند در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی و ایمنی مستعد بروز آلودگی و عوارض ناشی از آن باشند.

بنابراین بسیار مهم است که افراد حتما قبل از حضور در استخر یا هر مکان آبی دیگری نکات بهداشتی را رعایت کنند تا باعث ایجاد آلودگی و عوارض ناشی از آن برای خود و دیگر افرادی که به استخر مراجعه کرده اند نشود.

امروزه در تمام استخرها برای اینکه مشکلات اینچنینی به حداقل ممکن برسد قوانینی وضع شده که همه ی افراد مراجعه کننده مستلزم به رعایت آن ها هستند با این حال علارغم وجود اجباری چنین قوانینی، اگر افراد به خودی خود مسائل بهداشتی را نادیده بگیرند می توانند باعث ایجاد مشکلات و عواقب جبران ناپذیری برای خود و سایرین شوند.

* اصلی ترین و ابتدایی ترین نکات بهداشتی هنگام استفاده از استخرها کدامند؟

 

۱- شناگران موظف هستند که قبل از ورود به استخر، بدن خود را با آب گرم و صابون بشویند. هم‌چنین بعد از استفاده از آب استخر همین عمل را انجام دهند تا از آلودگی‌های احتمالی پیش‌گیری به عمل آید.

۲- قبل از ورود به استخر، حتماً پاهای خود را در حوضچه‌ی ضد عفونی به مدت۱ دقیقه قرار دهند.

۳- شناگران قبل از ورود به استخر، باید مثانه‌ی خود را تخلیه کنند.

۴- در صورت استفاده از توالت در محوطه‌ی استخر شنا، شناگر می‌باید قبل از ورود به استخر، بدن خود را با آب و صابون بشوید و از حوضچه‌ی کلر عبور کند.

۵- شنا‌گر از ورود به استخری که به طور کامل پر آب نیست و یا نجات غریق در محوطه نیست، خودداری کند.

۶- شناگران از بردن مواد غذایی، ظروف مختلف به ویژه شیشه به محوطه‌ی استخر خودداری کنند.

۷- هر شناگر باید دارای وسایل اختصاصی شنای تمیز باشد.

۸ اگر به بیماری اسهال مبتلا هستید از رفتن به داخل آب خودداری کنید. توجه به این امر به ویژه برای کودکانی که هنوز پوشک می‌شوند مهم است، چرا که ممکن است در صورت وارد شدن به داخل آب، محیط را آلوده کرده و دیگران را بیمار کنند.

۹- آب استخر را به هیچ وجه وارد دهان نکنید.

۱۰- بهداشت خود را به دقت رعایت کنید. پیش از شنا حتما دوش بگیرید و دست‌های خود را پس از اجابت مزاج بشویید. آلودگی‌های پوست بدن شما به راحتی در آب منتقل می‌شود.

۱۱- حتما کودکان خردسال خود را در فواصل زمانی کوتاه حمام کرده و پوشک آنها را عوض کنید. اگر منتظر بمانید تا خود آنها اعلام نیاز کنند، حتما دیر شده است.

۱۲- پوشک کودکان را در کنار استخر عوض نکنید و حتما به سرویس بهداشتی مراجعه کنید، چرا که آلودگی از روی سطح و اجسام قابل انتقال است.

۱۳- کودکان را قبل از وارد شدن به آب با آب و صابون تمیز بشویید.

۱۴ – هر فرد شناگر باید از مایو، کلاه شنا، حوله و دم‌پایی مجزا و مخصوص به خود استفاده کند.

۱۵- شناگران قبل از ورود به استخر از نظر سرماخوردگی،هر گونه جوش، بیماری‌های پوستی، التهاب چشم و یا هر عفونت دیگری، معاینه‌ی ظاهری شده و در صورت داشتن هر یک از موارد فوق از ورود آن‌ها به استخر جلوگیری به عمل آید.

 

ایمنی استخر
نکات بهداشتی استخر

* اصلی ترین و ابتدایی ترین نکات بهداشتی هنگام استفاده از آب های آزاد و سایر اماکن آبی کدامند؟

۱- از شنا کردن بلافاصله پس از بارش باران در آب‌های آزاد خودداری کنید. باران عمدتا آلودگی‌ها را شسته و به نزدیکی زمین‌های اطراف دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، دریاها و نهرها می‌آورد.

۲- مراقب وجود لوله‌های پوسیده در کنار دریا باشید و هرگز در نزدیکی آنها شنا نکنید چرا که آبی که از این لوله‌ها خارج می‌شود حاوی آلودگی‌های بسیاری است.

۳- از شناکردن در آب‌های حاوی زباله، مواد چربی و سایر پس مانده‌های جامد خودداری کنید،‌ این آبها حاوی میکروارگانیسم‌های بیماریزا هستند.

مهمترین نکات بهداشتی که متصدیان استخرها باید آن ها را رعایت کنند، کدامند؟

۱- آب استخر، به طور مرتب تصفیه و گندزدایی شود.

۲- از پذیرش مراجعان بیش از حد ظرفیت استخر جلوگیری به عمل آید.

۳- حوضچه‌ی اطراف استخر، محل‌های رخت کنی و دوش‌ها به‌طور مرتب نظافت و ضدعفونی شود.

۴- حوضچه‌ی کوچکی برای ضدعفونی کردن پای شناگران قبل از ورود به استخر به منظور مبارزه با بیماری خارش انگشتان پای شناگران احداث شود.

۵- شناگران قبل از ورود به استخر از نظر سرماخوردگی،هر گونه جوش، بیماری‌های پوستی، التهاب چشم و یا هر عفونت دیگری، معاینه‌ی ظاهری شده و در صورت داشتن هر یک از موارد فوق از ورود آن‌ها به استخر جلوگیری به عمل آید.

۶- برای بازدید کننده باید ورودی و خروجی جداگانه تعبیه شود.

۷- درجه‌ی حرارت مناسب برای آب استخر باید رعایت شود.

۸– کلر آزاد باقیمانده استخر حداقل ۲-۵/۱ میلی گرم در آب باشد مقادیر کمتر از این میزان ممکن است عواملی از قبیل کریپتوسپوریدیوم را از بین نبرد.

۹– مرتباً محیط استخر را تمیز کنید و آب آن را به دفعات کافی تخلیه و تعویض نمائید.

۱۰– آب استخر را جهت وجود باکتریهای کلی فرم و پسودوموناس کنترل کنید، این دو می توانند شاخصهای مناسبی جهت سنجش میزان کارایی سیستم های ضدعفونی کننده و بهداشت آب باشند.

۱۱- در کلیه‌ی استخرها، باید برای هر ۱۰۰ نفر شناگر یک نجات غریق ماهر حاضر باشد و در ایام تعطیل تعداد آن‌ها دو برابر شود.

۱۲ – در نقاطی که عمق استخر تغییر می‌کند، باید مقدار عمق در کنار دیوار استخر نوشته شود. هم‌چنین عمق استخر در زیر سکوی شیرجه باید متناسب با ارتفاع سکو بوده و از سه متر کمتر نباشد.

۱۳- در کلیه‌ی استخرها، باید برای هر ۱۰۰ نفر شناگر یک نجات غریق ماهر حاضر باشد و در ایام تعطیل تعداد آن‌ها دو برابر شود.

۱۴- چنانچه برای روشن کردن آب استخر از چراغ‌های برق در داخل استخر استفاده می‌شود، باید به منظور پیش‌گیری از برق گرفتگی شناگران، ضمن استفاده از کلیه‌ی وسائل استاندارد، تمام نکات ایمنی رعایت شود؛ زیرا خطر برق گرفتگی بسیار جدی است.

۱۵ –  هر استخر باید مجهز به یک خط تلفن و هم‌چنین شماره تلفن‌های بیمارستان‌ها و اورژانس باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =